Ciekawą postacią, która ambasadoruje Afryce w Polsce, a Polsce w Afryce, jest polski piłkarz, który gra w angolskiej lidze, Jacek Magdziński.
Tę lepszą część Afryki pokazywał w polskich mediach, o wiele mniej znany w Polsce, ale dziś doskonale rozpoznawalny przez kibiców angolskiej piłki nożnej, Jacek Magdziński. Magdziński został piłkarzem klubu Akdemice do Lobito, i okazał się być jedynym Europejczykiem, któremu nie podziękowano za grę. W swoich wypowiedziach dla polskich mediów podkreślał, że Angola stała się jego ulubionym krajem. Co więcej, deklarował: „W Angoli czuję się rewelacyjnie. Mógłbym jeszcze mieszkać tu jeszcze przez kilka lat”. W innym artykule mówił: „Jak tutaj jest na miejscu? Wspaniale! Z jednej strony góry, wzniesienia, rzeki, niesamowite krajobrazy, a z drugiej zapierające dech widoki na ocean. Angola to też kraj obfitujący w surowce. Maja ropę, diamenty, a więc i pieniądze”.
Po kolejnych miesiącach spędzonych w Angoli, pozytywne nastawienie do tego kraju nie uległo pogorszeniu: „Wchodzimy na treningowe boisko i wszyscy, jak jeden mąż zmierzamy do ławki rezerwowych, aby zmienić obuwie na piłkarskie korki. Przy tej okazji, jak zwykle żarty, śmiechy, zaczepki, a ja w tle słyszę znajomą nutę. Aż przestałem oddychać, żeby się wsłuchać. Podświadomy umysł każe wstać, ale ja nie do końca jestem pewien czy mnie słuch nie myli. Odnalazłem źródło muzyczne, był to telefon jednego z juniorów, którzy dzisiaj z nami trenowali. Dla jasności dodam czarnoskórego Angolczyka. Podszedłem bliżej i słyszę: „Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski…”. Zdziwienie moje było prawie takie same, jak propozycja egzotycznego wyjazdu do Angoli od nieznajomego człowieka. Pytam się go skąd to masz? Odpowiada, że z Internetu, spodobało mu się i to ściągnął. Ja na to, jak to spodobało ci się? To nie Rihanna, 50 Cent albo Justin Bieber tylko hymnu Polski słuchasz w wolnych chwilach? Tak lubię ten utwór odpowiedział”.
Projekt „Afrykanie w Polsce – badanie i monitoring na rzecz zwalczania dyskryminacji”, realizowany w ramach dotacji otrzymanej z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, jest projektem o zasięgu ogólnopolskim i ma na celu sprawdzenie, jak po pięciu latach, od przeprowadzenia pierwszych kompleksowych badań na temat postrzegania Afryki i jej mieszkańców przez obywateli Polski oraz pierwszego monitoringu polskich mediów, zmienia się stosunek polskiego społeczeństwa i mediów wobec osób pochodzenia afrykańskiego.
W rezultacie projekt dostarczy kluczowych danych, niezbędnych do prowadzenia działań, które w sposób systemowy przeciwdziałają nietolerancji i dyskryminacji, w tym pomogą też lepiej zrozumieć współczesne źródła zjawiska mowy nienawiści. Jednocześnie projekt zajmie się grupą osób pochodzenia afrykańskiego, której nie są poświęcane dedykowane i odrębne badania, i będzie prowadzony przy bezpośrednim udziale Afrykanów.
Zobacz poprzednie wyniki badań i monitoringu prowadzonych przez naszą Fundację.