Bank Światowy poinformował, że przeznaczy w sumie ponad pół miliarda dolarów na pomoc dla mieszkańców Rogu Afryki, gdzie ogłoszono stan klęski głodu. Pół miliarda USD przydzielono na długoterminową walkę z suszą, a 12 mln USD – na pomoc doraźną.
„Natychmiastowa pomoc i odbudowa są najwyższym priorytetem i trzeba działać szybko, by zredukować ludzkie cierpienie” – zaznaczył w komunikacie prezes Banku Światowego Robert B. Zoellick. 12 mln dol. będzie od razu rozdzielone na wsparcie gospodarstw wiejskich, zmniejszenie skutków suszy i pomoc rolnikom we wznawianiu upraw. Oprócz wsparcia finansowego rolnicy otrzymają nasiona, nawozy i narzędzia. 500 mln dol. rozdzielone zostanie między długoterminowe programy pomocy poszkodowanym we wszystkich krajach Rogu Afryki.
Największą od 60 lat suszą na Półwyspie Somalijskim, zwanym też Rogiem Afryki, zostało dotkniętych ok. 12 mln osób. Apel humanitarny ogłoszony przez ONZ w listopadzie 2010 r. przewidywał zapotrzebowanie na pomoc w Rogu Afryki w wysokości 1,2 mld dol. Do tej pory zgromadzono jedynie 40 proc. tej sumy.
„Powtarzająca się susza i rosnące zagrożenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego sprawiają, że w obecnej sytuacji konieczna jest nie tylko natychmiastowa pomoc, ale także budowanie długoterminowego systemu przeciwdziałania skutkom suszy” – podkreśliła wiceprzewodnicząca Banku dla regionu Afryki Obiageli Ezekwesili.
Najtrudniejsza jest sytuacja w Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy ludzi, głównie dzieci, zmarło. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii. Bank Światowy ogłosił w kwietniu, że wzrost cen żywności od czerwca 2010 r. zepchnął 44 miliony ludzi poniżej granicy ubóstwa. Wzrost cen o kolejne 10 proc. może według BŚ spowodować, że liczba ta zwiększy się o następne 10 milionów ludzi.
maru