4. Brave Festival pod znakiem Afryki

afryka.org Polecamy 4. Brave Festival pod znakiem Afryki

Tegoroczny 4. Brave Festival zdominuje Afryka. Będzie można zobaczyć tańce, rytuały, ceremonie i widowiska w wykonaniu przedstawicieli, takich grup etnicznych jak Nuna czy Fulanie, obejrzeć mieszankę break dance z tradycyjnymi tańcami Ugandy, a także wziąć udział w warsztatach bębnów afrykańskich. A wszystko to we Wrocławiu w dniach 4-12 lipca.

Brave Festival prezentuje ginące tradycje z całego świata. To Festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Tegoroczny Brave odbywać się będzie pod hasłem: „Rytuał zaczyna się w Afryce”. Wszystko, co zobaczymy, stanowi cytat z afrykańskiego rytuału, będzie jednocześnie i widowiskiem, i ceremonią.

Z Burkina Faso przyjadą zoomorficzne maski plemienia Nuna, zobaczymy, jak duch maski wciela się w tancerza i przemienia go. Wystąpi grupa tancerzy i pieśniarzy-Fulanów z Nigru, reprezentująca tradycję koczowniczo-pasterską, Nyerere Muheme Group z Tanzanii zaprezentują tradycyjną muzykę, którą dziś można usłyszeć w kościele, a która kiedyś towarzyszyła rytuałom obrzezania kobiet z plemienia Wagogo.

Podczas Brave Festival będzie można zobaczyć również tradycje europejskie i azjatyckie.
Wystąpi grupa Ahtar Sharif Arup Vale z Pakistanu, która od czterech pokoleń wykonuje tradycyjną muzykę „qawwali”. Charakteryzująca się mistrzowskim polifonicznym stylem wokalnym korsykańska grupa A Filetta wykona sakralne i świeckie hymny. Pojawi się greckie przedstawienie Rinio Kyriazi, oparte na baśniach, kołysankach i lamentacjach. Będziemy mogli posłuchać też Kaushiki Chakrabarty, nazywanej „największym indyjskim żeńskim talentem wokalnym”.

Specjalnie na zaproszenie Brave Festival przyjedzie wraz z sześcioma tancerzami autor projektu Break Dance-Uganda, Abramz Tekya, który stworzył społeczny program bezpłatnej nauki tańca dla ugandyjskich dzieci ulicy. Zaprezentują oni mieszankę nowoczesnego stylu tańca – break dance i tradycyjnych tańców Ugandy. Polskę reprezentować będzie wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Lacrimosa”.

Podczas Festiwalu zaprezentujemy też obszerny blok filmowy, pokazujący ginące tradycje z całego świata. Wśród nich znajdzie się m.in. retrospektywa dokumentalisty Jeana Roucha. Ponadto w programie Brave Festival: warsztaty filmowe prowadzone przez Marię Zmarz-Koczanowicz, reżysera filmowego i artystę-plastyka oraz Adama Roambę, reżysera pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie zabraknie też warsztatów tańca break dance oraz warsztatów bębnów i tańców afrykańskich.

Anna Pupin

Oficjalna strona Festiwalu: bravefestival.pl

 Dokument bez tytułu