31 lat festiwalu w Kairze

afryka.org Kultura Film 31 lat festiwalu w Kairze

To już 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze (MFFK). Jego historia sięga 1976 roku. Nie bez powodu festiwal odbywa się w Egipcie. Kraj ten jest znany ze swoich filmów, zaś egipski dialekt języka arabskiego, stał się „lingua franca” bliskowschodniej i północnoafrykańskiej rozrywki. Niektórzy nazywają Kair „Hollywood” Bliskiego Wschodu.

Festiwal powstał dzięki Egipskiemu Stowarzyszeniu Scenarzystów i Krytyków Filmowych. 16 sierpnia 1976 roku rozpoczął się pierwszy kairski MFFK. Pokazano na nim 100 filmów z 33 krajów. 14 obrazów rywalizowało o szereg nagód, w tym główną, Złotą Piramidę.

W 1984 roku powstał specjalny komitet organizacyjny MFF z udziałem egipskiego ministerstwa kultury i związku zrzeszającego artystów. Rok później, przewodniczącym festiwalu został Saad El-Din Wahba.

W przeciągu kilku nastepnych lat wzrósł prestiż kairskiego festiwalu i w rankingach oceniających atrakcyjność tego typu wydarzeń zajął drugie miejsce na świecie, zaraz po London Film Festival. Była to duża zasługa El-Din Wahba. W 1998 roku, po jego śmierci, przewodniczącym MFFK został Hussein Fahmi, jedne z najbardziej znanych egipskich aktorów. Cztery lata później nastąpiła kolejna zmiana na tym stanowisku. Fahmi'ego zastąpił Cherif El-Shoubashy.

O randze MFFK świadczą goście, którzy przyjechali na festiwal, w ciągu jego ponad 30-letniej historii. Byli to m.in. Nicolas Cage, John Malkovich, Morgan Freeman, Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Claudia Cardinale, Elizabeth Taylor, Alain Delon, Greta Scacchi, Catherine Deneuve, Peter O'toole, Christopher Lee, Vanessa Redgrave, Oliver Stone, czy też Carlos Saura. Z kolei w ubiegłym roku, podczas 30. edycji, honorowym przewodniczącym festiwalu został Omar Sharif. Podobnie stanie się i tym razem.

31. MFFK rozpocznie się 27 listopada a skończy 7 grudnia rozdaniem festiwalowych nagród. Poza przeglądem filmów, w ramach festiwalu, odbędą się warsztaty i sympozja. Tematem wiodącym tych wszystkich wydarzeń będzie kino brytyjskie. Dlatego organizatorzy zaprosili szereg gwiazd filmowych ze Zjednoczonego Królestwa.

Tegoroczny festiwal jest poświęcony egipskiemu aktorowi komediowemu, Naguibowi El Rihany'emu. W ubiegłym był dedykowany nobliście z Egiptu, Nagibowi Mahfuzowi. W 2006 roku Złota Piramida powędrowała do twórców chińskiego filmu „The Road”. Zmianie uległo też logo festiwalu – zamiast piramidy jest nim teraz klucz faraonów.

W tym samym czasie egipscy blogerzy, którzy chcą zwrócić uwagę całego świata na problem łamania praw człowieka w Egipcie, zamierzają zorganizować przegląd filmów video w sieci. Ich głównym tematem będą sfilmowane przez internautów tortury, jakich dopuszczają się egipska policja i służby bezpieczeństwa.

(aron)

 Dokument bez tytułu