250 Ugandyjczyków pojedzie do Somalii

afryka.org Wiadomości 250 Ugandyjczyków pojedzie do Somalii

Uganda wyśle 250 dodatkowych żołnierzy do Somalii. Mają oni pomóc w wyszkoleniu somalijskiej armii. A ta ma coraz większe problemy, bo spotyka się z coraz silniejszym oporem ze strony uzbrojonych milicji.

Jeszcze w maju br., ugandyjskie władze, rozważały wycofanie się z Rogu Afryki. Uganda jest jedynym państwem Unii Afrykańskiej (UA), który wysłał już 1500 żołnierzy w ramach misji stabilizacyjnej w tym kraju. W sumie kontyngent afrykańskich sił pokojowych miał osiągnąć stan 8 tysięcy osób. Ale tylko Ugandyjczycy wyjechali do Mogadishu.

Od czasu rozpoczęcia tej misji w marcu br. zginęło już 5 ugandyjskich żołnierzy. Oprócz sił UA, w Somalii przebywają wojska etiopskie. To one pomogły obecnemu rządowi tego kraju pokonać islamistów i zająć stołeczne Mogadishu.

Wysyłani teraz żołnierze, nie będą już częścią sił UA. Pojadą do Somalii na podstawie umów dwustronnych między rządami w Mogadishu i w Kampali. Pomogą somalijskim władzom w tworzeniu regularnego wojska.

Od 1991 roku, kiedy obalono somalijskiego dyktatora, Mohameda Siada Biarre'a, w Somalii trwa wojna. Wciąż nie widać jej końca. Nawet rząd tymczasowy przy militarnym wsparciu Etiopii nie jest w stanie zapanować nad sytuacją w tym kraju.

(vakum)

 Dokument bez tytułu