15 miliardów dolarów pomocy

afryka.org Wiadomości 15 miliardów dolarów pomocy

Największe instytucje inwestujące w Afryce, w tym banki, zadeklarowały pomoc w wysokości 15 miliardów dolarów, którą przekażą w ciągu najbliższych 3 lat. Pomoc, która ma zapobiec skutkom spowolnienia gospodarczego na świecie, ma zostać przeznaczona na wzmocnienie systemu finansowego i promocję handlu w Afryce.

Panujący na świecie kryzys zagraża dalszej redukcji ubóstwa, wzrostowi ekonomicznemu i postępującej stabilizacji gospodarczej, które są zauważalne w wielu afrykańskich krajach i które są wynikiem m.in. inwestycji zagranicznych.

„Ścisła współpraca pomiędzy międzynarodowymi instytucjami finansowymi jest teraz kluczowa, aby poradzić sobie w czasie kryzysu i zrealizować właściwą strategię pomocy” – zadeklarował Donald Kaberuka, szef Afrykańskiego Banku Rozwoju podczas spotkania w Dakarze.

Banki, do których zaliczają się Groupe Agence Française de Développement, Development Bank of Southern Africa, European Investment Bank, Germany Financial Cooperation, International Islamic Trade Finance Corporation oraz World Bank Group zaczną od stworzenia systemu “pogotowia finansowego”, stworzenia funduszu finansującego inicjatywy handlowe oraz afrykańskiego funduszu rolniczego.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu