afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej 11 listopada

11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości. W Europie, ale również i w Afryce, tego dnia koniec wielkiej wojny, którą dziś nazywamy pierwszą wojną światową, okazał się faktem. W szeregach armii po stronie państw centralnych i Ententy walczyli również czarni żołnierze. Ginęli za obcą sprawę, bo niepodległość w Afryce na południe od Sahary w tamtych czasach dotyczyła wyłącznie Etiopii i Liberii.

Wielu z nich pochodziło z Afryki. W koloniach niemieckich, francuskich, czy brytyjskich, nielicznych białych wojskowych mogli wspierać wyłącznie czarni mieszkańcy kolonii. Walczyli za Niemcy, za Francję, za Wielką Brytanię. Część z nich dotarła na europejski front we Francji.

Drugą grupę stanowili Afro-Amerykanie. Po raz pierwszy walczyli w Europie za wolność Francuzów i Belgów. Pobyt w okopach i na tyłach, sprawił, że czarni Amerykanie poznali inny świat, w którym biali żołnierze giną na równi z czarnymi, a osoby o innym kolorze skóry nie są narażone na dyskryminację w stylu amerykańskiego Południa.

Zwycięzcy i zwyciężeni. Ich losy potoczyły się bardzo różnie. Ci, którzy byli lojalni wobec Berlina, niekiedy trafiali do Republiki Weimarskiej, gdzie kontynuowali służbę w wojsku niemieckim. Inni wracali do domów. Afro-Amerykanów spotkał z kolei zawód wynikający z porównania europejskiej i amerykańskiej rzeczywistości. Po powrocie do USA nierzadko stali się ofiarami prześladowań ze strony białych Amerykanów.

Dwadzieścia lat później wybuchła kolejna wojna, która całkowicie zmieniła oblicze świata.

wz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu