100 tysięcy Etiopczyków wróciło do kraju

afryka.org Wiadomości 100 tysięcy Etiopczyków wróciło do kraju

Etiopia przyjęła 100 tysięcy swoich obywateli, przebywających w Arabii Saudyjskiej. Akcja repatriacji jest efektem działań przeciwko emigrantom, prowadzonym w tym arabskim kraju.

W Arabii Saudyjskiej ma przebywać jeszcze 50 tysięcy kolejnych Etiopczyków. W ciągu ostatniej doby do Etiopii, liczba osób wracających do Etiopii przekroczyła 100 tysięcy. Wszystkie były zatrzymane w obozie dla osób oczekujących na deportację, a następnie odesłane do kraju swojego pochodzenia.

Repatriacja rozpoczęła się już  w listopadzie, po siedmiomiesięcznej amnestii dla nielegalnych imigrantów. Akcja saudyjskiej policji doprowadziła do wybuchu protestu, stłumionych przez Saudyjczyków. Zginęło w nich trzech obywateli Etiopii. Etiopskie włądze spodziewają się napływu kolejnych obywateli przez najbliższe dwa tygodnie.

Wielu Etiopczyków pracowało nielegalnie w Arabii Saudyjskiej. Na miejscu byli fatalnie traktowani, a doniesienia o ich wykorzystywaniu przez Saudyjczyków, doprowadziły do wprowadzenia zakazu wyjazdów do bliskowschodnich państw przez władze Etiopii. Trudno jest im jednak zaoferować godziwą pracę Etiopczykom, bo Etiopia z 91 milionami mieszkańców jest drugim najbardziej ludnym krajem Afryki.

vuvu

 Dokument bez tytułu