Źle się dzieje w RŚA

afryka.org Wiadomości Źle się dzieje w RŚA

Nie w każdym afrykańskim kraju sytuacja jest stabilna. Od lat wewnętrznym konfliktem jest szarpana Republika Środkowoafrykańska. Kraj, o którego istnieniu mało osób pamięta w okresie pokoju, a nawet i w czasie wojny, pamięta o tym wyłącznie wąski krąg mediów. Niedawno relację ze stolicy RŚA przesłała nam Pani Izabela Cywa.

Jesteśmy grupą Polaków pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), którą pokochaliśmy jak własny kraj. I właśnie dlatego nie możemy milczeć w sprawie obecnej sytuacji kraju. RŚA jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata, pomimo, że posiada ogromne złoża naturalne i możliwości – jest bezwzględnie eksploatowany.

Od kilkunastu miesięcy w RCA trwa rebelia spowodowana roszadami politycznymi. Kolejna osoba poprzez przewrót  wojskowy przejęła władzę w państwie. Przez ostatnie tygodnie rebelia uległa nasileniu: obalono władzę oraz wprowadzono nowe porządki. Nowość wprowadzonej polityki polega na grabieży całego kraju przez rebeliantów.

Codziennie słyszy się o rabunkach, napaściach i  dewastacji. Została boleśnie naruszone administracja, organizacje humanitarne jak i pomoc medyczna. Problem rebelii został zbagatelizowany przez świat… Cały czas trwa sytuacja, która zmierza do kompletnego zrujnowania kraju. Przed rebelią ludzie w RŚA mieli nikłe możliwości na godne życia, jeśli nadal będą trwały grabieże i zniszczenia prysną marzenia Republikanów o  jakimkolwiek spokojnym życiu, nie mówiąc już o rozwoju. Podam prosty przykład: w promieniu 200 kilometrów od naszej placówki nie ma czynnie działającego szpitala. W stolicy kraju Bangui zostały zdewastowane wszystkie szpitale.  Zaś pracownicy zastraszeni i z tego powodu nie przychodzą do pracy. Cały kraj zamarł w oczekiwaniu na cud, który nie przychodzi. Mieszkańcy pozostają bez opieki medycznej, bez stabilnej władzy. Najnowsze statystyki pokazują, że już od początku rebelii naliczono 500 tysięcy uchodźców zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Nie bądźmy nieczuli na zło! Proszę zwróćmy uwagę ku Republice Środkowoafrykańskiej! To jest jedyna nadzieja RCA na zatrzymanie katastrofy! Jedyną możliwością na poprawę sytuacji w RCA jest mówienie prawdy.

 Dokument bez tytułu