Wszystkie Afrykanki są obrzezane?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wszystkie Afrykanki są obrzezane?

Czy wszystkie Afrykanki są obrzezane? Dziś o kolejnym problemie Afryki, który nie dotyczy jednak całego kontynentu.

Obrzezanie kobiet w Afryce dotarło do Polaków najpierw drogą książkową. Słynna Somalijka, Waris Dirie, opisała swoją historię w „Kwiecie Pustyni”. Od tego czasu w Polsce panuje przekonanie, że cała Afryka ma ten sam problem, co ojczyzny Dirie.

Jak jest naprawdę? Obrzezanie kobiet jest problemem części Afryki. Ta okrutna praktyka występuje ze szczególnym nasileniem w niektórych rejonach kontynentu. Oczywiście warto też pamiętać, że została wymyślona przez mężczyzn. Dziwaczne usprawiedliwienia dla okaleczania kobiet utorowały drogę obrzezaniu. Jak w wielu innych przypadkach okazało się, że panowie wiedzą lepiej.

Obecnie robi się wiele, żeby walczyć z obrzezaniem. Wciąż najwyższe wskaźniki dotyczą Somalii, ale też Egiptu i Senegalu. Czy to jednak usprawiedliwia twierdzenie, że wszędzie w Afryce kobiety są obrzezane? Odpowiedzi mogą nam dostarczyć mapy, pierwsza z nich przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia. Oczywiście nie zawsze jest tak, że dane są pełne, ale wskazują na pewną prawidłowość.

Możesz nam pomóc mówić o Afryce bez uprzedzeń, udostępniając link do tego artykułu lub obrazek, który znajdziesz na naszej fundacyjnej stronie w serwisie Facebook.

Możesz też przekazać nam swój 1% podatku. Wykorzystamy go na popularyzację Afryki w Polsce bez stereotypów. Nasz KRS 0000 313 745.

Obejrzyj nasz spot 1% z udziałem Stanisława Soyki i Ifi Ude.

 Dokument bez tytułu