Wielokulturowe Granie w Wilnie

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wielokulturowe Granie w Wilnie

Afryka, Warszawa i Wilno. W jednym mieście, nad Wilią, w jednej sali, ze wspólnymi szlagierami i nowym przebojem. Cztery dni, kilkadziesiąt godzin prób, kilka godzin nagrań i koncert. Teraz praca nad teledyskiem i nad piosenką „Mama Afryka, Matka Litwa”. Jednym zdaniem: Tego jeszcze w Wilnie nie było! I na świecie też!

Nasza Fundacja dwóch lat odkurza polskie szlagiery, grane często jeszcze przed wojną i przygotowuje ich nowe aranżacje. Od 2010 roku kontynuujemy też nasze Kulturalne Granie, którego ideą jest spotykanie muzyków z Afryki i z Polski. Ten duch towarzyszył bez wątpienia projektowi, który zrealizowaliśmy właśnie w Wilnie.

„Warszawsko-wileńskie Kulturalne Granie” było okazją do realizacji niezwykłego wielokulturowego projektu w Wilnie. Afro-warszawiacy i warszawiacy, w tym jeden flancowany, spotkali się w stolicy Litwy z Kapelą Wileńską. Cel był jasny. Zagrać wspólny koncert i nagrać nową piosenkę.

Pomysł na projekt narodził się po zakupie dwóch płyt Kapeli Wileńskiej – opowiada Paweł Średziński, inicjator wspólnego grania. – Kupiłem je u Gerarda Łatkowskiego, członka Kapeli. Przesłuchałem i napisałem znów do Gerarda, że warto połączyć Afro-Warszawę z Wilnem w jednym występie.

Potem Kapela była w Wilnie. Doszło do spotkania i zapadła decyzja, że „Afryka Inaczej” spróbuje zorganizować wspólny występ.

Na początku myślałem, że Paweł jest starym wilniukiem, który z sentymentu kupuje płytę – tłumaczy Łatkowski z Kapeli Wileńskiej. – Kiedy zaproponował wspólny koncert, zastanawiałem się, dlaczego staruszek, który pewnie ma z 80 lat, chce przywozić Afrykę do Wilna. Jednak okazało się, że Paweł wcale nie jest emerytem.

I stało się. Dzięki wsparciu miasta Warszawy można było przystąpić do realizacji projektu. Warszawę reprezentowali muzycznie Pako Sarr, Mamadou Diouf i Sylwester Kozera. Koncert, który został zagrany w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, przy pełnej publiczności Sali, był też okazją do świętowania 25-lecia Kapeli Wileńskiej, która wykonała swój koncert. Natomiast we wspólnej części, zagranej przez „Wilniuków” i „Warszawiaków z Afryki i z Polski” nie zabrakło tak wileńskich, jak i warszawskich, a wreszcie afro-polskich szlagierów.

Niewątpliwym bohaterem koncertu była również wspaniała wileńska publiczność. Bez jej aplauzu i aktywnego uczestnictwa, występowi nie towarzyszyłaby ta niezwykła atmosfera.

Warszawa jest miastem wielokulturowym – dodaje Średziński. – Chcieliśmy tę wielokulturowość pokazać na Litwie, bo jest ona wizytówką stolicy Polski, metropolii otwartej na przybyszów z całego świata. Jest w tym roku ku temu szczególna okazja, bo Warszawa i Wilno obchodzą 15-lecie swojej partnerskiej współpracy. Oba miasta łączy fakt, że stały się wielonarodowymi i wielokulturowymi tyglami. Na tym polega ich wyjątkowość. Ta wielokulturowość jest jednak możliwa, tylko wtedy, kiedy jest dialog. I mamy nadzieję, że ten dialog udaje się nam wypromować wszędzie tam, gdzie się pojawiamy.

W ramach projektu zostanie przygotowany jeszcze teledysk i specjalna piosenka, do której nagrania zostały przeprowadzone w Wilnie.

Dziękujemy bardzo Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Piotrkowi Grygorukowi, towarzyszącemu nam z kamerą i oczywiście klawej Kapeli Wileńskiej.

Mamy nadzieję, że do zobaczenia Wilno!

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu