Wieczór z “After Year Zero”

afryka.org Kultura Sztuka Wieczór z „After Year Zero”

W piątek, 26 czerwca, o 19.00 zapraszamy na rozmowę z artystami, autorami i redaktorami książki wydanej właśnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Haus der Kulturen der Welt w Berlinie.

Będziemy mówić o relacjach między powojenną, wyzwalającą się z kolonializmu Afryką a Zachodem i o świecie, w którym obok dobrze nam znanej żelaznej kurtyny istniała także „kurtyna kolorowa” –oddzielająca „pierwszy” świat od tzw. Trzeciego. Dla twórców wystawy i książki „After Year Zero. Geographies of Collaboration” jednym z kluczy do opowieści o powojennej Afryce i o jej zmieniającej się tożsamości są artystyczne i kulturalne czasopisma, które tę tożsamość budowały – od lat 30. i 40. XX wieku i afrykańskiej diaspory w Paryżu (idea Négritude), po lata 80. i 90. i południowoafrykańskie środowiska raperów i grafficiarzy.

Goście spotkania opowiedzą m.in. o takich magazynach, jak marokańskie „Souffle” (wydawane po francusku i arabsku na przełomie lat 60. i 70.), łączące poszukiwania nowej formy sztuki arabskiej z silnym politycznym zaangażowaniem w sprawę palestyńską, czy wychodzący w Kairze od lat 50. „Lotus” – poświęcony literaturze i rozwijający równocześnie postulat afro-azjatyckiej solidarności.

Gośćmi warszawskiej premiery książki „After Year Zero” będą: artysta i znawca afrofuturyzmu Kodwo Eshun (The Otolith Group), nigeryjski badacz literatury Denis Ekpo, pracujący obecnie nad manifestem „sztuki post-afrykańskiej”, pisarka i kuratorka z Bombaju Nida Ghouse, historyczka sztuki, kuratorka nowojorskiego Metropolitan Museum of Art Clare Davies oraz Jihan El-Tahri – egipska dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych o postkolonialnej Afryce.

Krótkim prezentacjom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem redaktorów książki i kuratorów wystawy, Annett Busch i Anselma Franke, którą poprowadzi Katarzyna Bojarska. Spotkanie w języku angielskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51, godz. 19.00-22.00

A kolejnego wieczoru zapraszamy na poświęcony afrofuturyzmowi wykład / performans „Dźwięk wyzwolony” Paula D. Millera (aka Dj Spooky) – muzyka i pisarza, jednej z kluczowych postaci na nowojorskiej scenie muzyki eksperymentalnej. Rozszyfruje on afrofuturyzm, używając do tego technik dj’skich (miksów i pętli) oraz materiałów wizualnych: sobota, 27 czerwca, godz. 19.

Katarzyna Szotkowska

 Dokument bez tytułu