Warsztaty: “Wszyscy poochodzimy z Afryki!”

afryka.org Czytelnia Edukacja Warsztaty: „Wszyscy poochodzimy z Afryki!”

Czy Afryka jest krajem? Czy w Afryce mieszkają plemiona? Jak Sienkiewicz stworzył postać Kalego? A może jednak Afryka ma historię? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedź uczestnicząc w cyklu spotkań i warsztatów poświęconych Afryce i jej mieszkańcom organizowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Warsztaty są adresowane do nauczycieli wszystkich trzech poziomów nauczania szkolnego – szkoły podstawowe, gimnazja i licea – uczących nie tylko języka polskiego, geografii i historii. Zajęcia poprowadzi afrykańsko-polski duet, Mamadou Diouf, dziennikarz, poeta i muzyk, oraz Paweł Średziński. Obaj są autorami

W ciągu trzech spotkań zajmiemy się trzema tematami:

1. Czy na pewno dzika Afryka?

Spotkanie poświęcone wizerunkowi Afryki. Odpowiemy na pytanie, jak powstawały stereotypy na temat Afryki i jej mieszkańców, i jaki to miało wpływ na literaturę, media i opinię publiczną w Polsce. Podyskutujemy o naszych wyobrażeniach o Afryce i skonfrontujemy je z afrykańską rzeczywistością.

2. Rodzina i dom = Tradycja i kultura

Jeżeli chcemy poznać kulturę i tradycję Afryki, musimy poznać afrykańską rodzinę. To właśnie rodzina, wspólne pochodzenie determinują tożsamość Afrykanów. Dowiemy się też, dlaczego w Afryce nie ma plemion, a animizm nie jest religią pogańską

3. Jak mówić o Afryce?

Ostatnie spotkanie pomoże nam dowiedzieć się, jak mówić o Afryce i jej mieszkańcach na zajęciach prowadzonych w szkołach. Jak wykorzystać prowadzone przez nas lekcję, aby opowiedzieć też uczniom o kontynencie afrykańskim? Jak uczyć na takich zajęciach poszanowania i akceptacji? Dowiemy się też, jak można wykorzystać afrykańską literaturę i muzykę na zajęciach w szkole.

Wszyscy uczestnicy otrzymają po jednym zestawie podręczników dla nauczycieli, wydanych przez Fundację „Afryka Inaczej”.

Terminy spotkań:  7 marca, 27 marca i 18 kwietnia 2012 roku, g. 16.30-18.30

Miejsce: WCIES, Warszawa

Zapisy: Karty zgłoszenia należy przesłać elektronicznie na adres: izabela.witczak@wcies.edu.pl do 22 lutego. Opis projektu i Formularz zgłoszenia dostępne na stronie www.wcies.edu.pl!

Informacja o prowadzących: Mamadou Diouf – Dyrektor Programowy i fundator Fundacji „Afryka Inaczej”.

Paweł Średziński – współtwórca Fundacji „Afryka Inaczej” i serwisu Afryka.org.

Zapraszamy!

 Dokument bez tytułu