UNESCO za jeszcze lepszą ochroną Wirungi

afryka.org Wiadomości UNESCO za jeszcze lepszą ochroną Wirungi

Grupa 21 państw, które należą do UNESCO, wezwała Demokratyczną Republikę Konga do rezygnacji z planów prowadzenia działalności wydobywczej na terenie Parku Narodowego Wirunga – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, dzięki której udało się już powstrzymać koncerny wydobywcze przed dalszym poszukiwaniem złóż ropy naftowej w tym afrykańskim kraju.

UNESCO zaapelowało do kongijskich władz, aby cofnęły wszystkie pozwolenia na eksplorację zasobów paliw kopalnych w Wirundze. Inicjatywa UNESCO ma związek z zakończoną sukcesem kampanią WWF na rzecz powstrzymania koncernów TOTAL i Soco International PLC przed kontynuacją poszukiwań ropy naftowej w tym najstarszym parku narodowym Afryki.

Pod petycją w obronie Wirungi podpisało się ponad 750 tysięcy osób z całego świata. Jednocześnie podjęliśmy działania prawne, składając skargę do OECD na działalność Soco. Dzięki naszej kampanii koncerny paliwowe zobowiązały się, że wyłączą obszar parku narodowego z planów poszukiwań ropy naftowej, pomimo przyznanych przez kongijski rząd koncesji.

Działalnością firm wydobywczych było zagrożone aż 85 procent terytorium parku narodowego. W 2006 roku rząd w Kinszasie przyznał koncesję koncernom paliwowym, co zagroziło unikatowej w skali świata przyrodzie Wirungi, w tym jednej z najważniejszych ostoi krytycznie zagrożonych wyginięciem goryli górskich. Poszukiwania ropy naftowej i jej ewentualna eksploatacja wpłynęłyby negatywnie również na los mieszkańców tego rejonu.

Równie ważna jest decyzja UNESCO, która stwierdza, że poszukiwanie surowców mineralnych w miejscach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, jest niezgodne z ich szczególnym statusem. Soco, które ogłosiło w czerwcu br. zaprzestanie prac poszukiwawczych, zapowiedziało, że nie wznowi swojej działalności na terenie parku nie mając zgody na taką działalność ze strony UNESCO.

wwf.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *