Turystyczne obrazki – o filmach na wyspach

afryka.org Kultura Film Turystyczne obrazki – o filmach na wyspach

Kino na wyspach Mauritius, Zielonego Przylądka oraz na Komorach rozwija się dzięki wsparciu finansowemu i technicznemu innych krajów, a przede wszystkim byłych metropolii kolonialnych, państw w których żyją duże skupiska wyspiarskiej diaspory.

Mauritius

Na Mauritiusie rozwój kina ma także ramy instytucjonalne. Mauritius Film Development Corporation jest organizacją funkcjonującą przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu Międzynarodowego tego kraju. Jej głównym celem jest rozwój kina i promocja kultury obrazu na wyspie, poprzez wspieranie festiwali i przeglądów filmowych.

Najważniejszy reżyser to David Constantin, który jest twórcą nielicznych filmów fabularnych – między innymi – „Colas le pêcheur” (Colas, rybak) oraz nagradzanego na festiwalach międzynarodowych dokumentu, „Diego l’interdite”, który jest wzruszającą opowieścią o wygnaniu i samotności. Warto także zwrócić uwagę na inne ważne postaci w rozwoju kinematografii na wyspie, a przede wszystkim Harrikrishnę Anendena oraz Jean-Lavala Plaiche’a. Większość mieszkańców wyspy pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Filmy powstające w tej części świata cieszą się ogromną popularnością na Mauritiusie, i wielu reżyserów wplata w swoje produkcje elementy (muzyka, taniec) zaczerpnięte z tamtych produkcji.

Komory

Na Komorach powstają głównie filmy dokumentalne. Najważniejszą ich twórczynią jest Ahamada Hachiya. Ta młoda reżyserka urodziła się i wychowała we Francji. Żyjąc w obcym kulturowo środowisku, Ahamada postanowiła zająć się opowiadaniem o tradycjach, kultach i obyczajach swoich przodków – mieszkańców Komorów. Jej postrzeganie otaczającego świata jest ciekawe poznawczo ponieważ Ahamada to młoda kobieta, wrażliwa na piękno i potrzeby ludzi dokoła niej.

Zielony Przylądek

Rozwój kina na Wyspach Zielonego Przylądka jest możliwy dzięki wsparciu ze strony Portugalii oraz ogromnej diaspory w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy wysp są potomkami afrykańskich niewolników, oraz przybywających tu przez stulecia Europejczyków. Zielony Przylądek jest ważnym miejscem w światowej kinematografii, ponieważ przyciąga twórców z różnych stron świata, a przede wszystkim tych, w których używany jest język portugalski.

W 1996 roku Fransico Manso nakręcił na wyspie film zatytułowany „Testamento”. Kilka lat później, jeden z najbardziej znanych reżyserów Afryki luzofońskiej, pochodzący z Gwinei Bissau, Florentino Gomes zrobił pierwszą komedię muzyczną, „Nha Fala”.

Od końca lat dziewięćdziesiątych na wyspie odbywają się Encontros Internacioinais de Cinema de Cabo Verde (Międzynarodowe Spotkania Filmowe Zielonego Przylądka). Ten coroczny przegląd twórczości filmowej nie ma na celu rozwoju kinematografii w tym kraju, lecz jest sposobem na promocję wyspy, dodatkowym powodem, dla którego należy ją odwiedzić. Reżyserem pochodzącym z Zielonego Przylądka, którego filmy zdobyły największe uznanie międzynarodowej krytyki filmowej, jest Leão Lopes.

Na wszystkich z wysp najczęściej powstają filmy dokumentalne. „Modę na film fabularny” kształtują turyści ponieważ główną przyczyną inwestycji w tę dziedzinę życia kulturalnego na wyspach jest chęć ich przyciągnięcia. Filmy pokazywane w kinach to przede wszystkim amerykańskie i indyjskie produkcje, które gwarantują sukces kasowy.

Wielokulturowość, która dominuje na wyspach powoduje, że trudniej jest walczyć o pokazywanie miejscowych tradycji i obyczajów ponieważ nie wiadomo co tak naprawdę jest rdzennym elementem kultury, a co pochodzi z innego rejonu świata. Z drugiej zaś strony, ta „potrzeba różnorodności” gwarantuje, że zawsze będzie popyt na każdą produkcję co będzie sprzyjać rozwojowi miejscowej kinematografii.

Aleksandra Gutowska

 Dokument bez tytułu