Tunezja: Zwycięstwo Partii Odrodzenia

afryka.org Wiadomości Tunezja: Zwycięstwo Partii Odrodzenia

Islamistyczna Partia Odrodzenia spodziewa się około 30% głosów w wyborach do Konstytuanty, których wyniki będą ogłoszone we wtorek. Partia Odrodzenia chce być partią jedności narodowej i próbuje uspokajać inwestorów.

Mimo że ostateczne wyniki wyborów do tunezyjskiej Konstytuanty, której zadaniem będzie sporządzenie nowej konstytucji i wskazanie osoby pełniącej władzę do czasu wyborów powszechnych, będą oficjalnie ogłoszone we wtorek, zwycięstwo islamistycznej Partii Odrodzenia wydaje się przesądzone w oczach większości tunezyjskiej klasy politycznej.

Ugrupowanie polityczne Racheda Ghannouchi’ego już w poniedziałek ogłosiło, że uzyskało silną przewagę sięgającą „ponad 25,30%”. Już wcześniej, inny kierujący Partią zdradził anonimowo, że partia zdobędzie „ od 60 do 65 miejsc w Konstytuancie”.

Wyniki głosowania tunezyjskiej diaspory, które ogłosiła komisja wyborcza Isie, zaznaczając, że chodzi o nieoficjalne dane, wydają się potwierdzać zwycięstwo Partii Odrodzenia. Na 18 miejsc na 217 zarezerwowanych dla Tunezyjczyków mieszkających za granicą, Partia Odrodzenia zdobyła 9, Kongres na rzecz Republiki (CPR, nacjonalistyczna lewica) 4, Forum Demokratyczne na rzecz Pracy i Wolności (lewica) 3, Demokratyczny Modernistyczny Biegun (lewica) 1 i Lista na rzecz Wolności i Rozwoju (centrum) 1.

Lewica oswaja się z porażką

Pozostałe ugrupowania polityczne wydają się akceptować przypuszczalne zwycięstwo Partii Odrodzenia. „To jasne, że Partia Odrodzenia wyprzedza pozostałych w większości okręgów wyborczych”, przyznaje Adel Chaouch, członek biura politycznego lewicowego Ruchu Odnowy (Ettajdid).

Według szacunkowych danych tych partii, Forum Demokratyczne na rzecz Pracy i Wolności (lewica)  Mustaphy Ben Jaafara i Kongres na rzecz Republiki (CPR, nacjonalistyczna lewica) Moncefy Marzouki’ego konkurują o drugie miejsce w wyborach.

Khalil Zaouia, człowiek numer dwa Forum Demokratycznego na rzecz Pracy i Wolności, obstawia wynik „około 15% głosów” dla swojej formacji, „co oznacza minimum 30 miejsc według statystyk w skali kraju.

Pojedynek Forum Demokratycznego na rzecz Pracy i Wolności i Kongresu na rzecz Republiki o drugie miejsca

„Partia Odrodzenia z pewnością zdobędzie większość głosów, ale my, zarówno Forum Demokratyczne na rzecz Pracy i Wolności, jak i Kongres na rzecz Republiki, na początku bardzo słabe opcje polityczne (…) teraz jesteśmy silni w skali kraju i współodpowiedzialni za tworzenie nowych zasad życia politycznego, oraz wprowadzenie do polityki w kraju arabsko-muzułmańskim nowoczesnego, racjonalnego podejścia”  mówi Khalil Zaouia.

„Najważniejsze jest to, że w chwili obecnej mamy już prawdziwą mapę opcji politycznych i to Naród Tunezji nadaje każdej z opcji odpowiednią siłę”, twierdzi były opozycjonista na uchodźctwie, Moncef Marzouki, którego Kongres na rzecz Republiki CPR, według licznych sondaży, otrzyma od 15% do 16% głosów.

Pewna swojego sukcesu Partia Odrodzenia chce jednoczyć pozostałe opcje. „Będziemy się starać doprowadzić do stabilnej zgody politycznej w Konstytuancie” zapewniają jej przedstawiciele, szacując wynik swojej partii na „ponad 25,30%”.

 „Szanujemy prawa kobiet”

 Partia islamistyczna uspokaja partnerów ekonomicznych kraju i wszystkich inwestorów. „Chcemy aby kraj szybko odzyskał stabilność, chcemy stworzyć warunki sprzyjające inwestycjom” powiedział prasie Abdelhamid Jlassi, dyrektor biura zarządu partii islamistycznej. „Priorytety Tunezji są jasne – jest to stabilność, godziwe warunki życia i ukształtowanie instytucji demokratycznych”, podkreślił.

„Szanujemy prawa kobiet w oparciu o Kodeks Statusu Osobowego (Code du Statut Personel) i równość Tunezyjczyków wszystkich wyznań, płci i też przynależności społecznej”, powiedział Nourreddine Bhiri, członek zarządu partii islamistycznej.

Paulina Czmiel
na podstawie “Jeune Afrique”

 Dokument bez tytułu