Trzy lata bez papierosa

afryka.org Wiadomości Trzy lata bez papierosa

Mija Światowy Dzień Walki z Paleniem. W Ugandzie, gdzie zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje już od 3 lat, nie doszło do ani jednego aresztowania za złamanie tego prawa. Palący papierosy pozostają bezkarni. A przecież ich ofiarami stają się bierni palacze, którzy są w równym stopniu narażeni na raka płuc – pisze ugandyjski „Daily Monitor”.

Służby odpowiedzialne za wprowadzenie zakazu w życie przyznają, że wciąż pali się w miejscach publicznych. Tylko jedna osoba trafiła za to przed sąd.

Uganda wprowadziła prawo zakazujące palenia w wszystkich miejscach publicznych w marcu 2004 roku. Osoby, które nie zastosowałyby się do obowiązujących przepisów miały płacić karę w wysokości od 50 do 300 tysięcy szylingów. Wprowadzenie zakazu palenia było sukcesem trzech ugandyjskich prawników Phillipa Karugaba, Kennetha Kakuru i Andrew Kasirye. Powołali się oni na konstytucję, twierdząc, że palenie w miejscach publicznych łamie prawa osób niepalących.

Jednak palenie jest nadal problemem. Szczególnie chętnie sięga po papierosy grupa wiekowa 14-18 lat.

Jest też druga strona medalu. British American Tobacco, produkujący papierosy w Ugandzie dostarcza aż 1/16 przychodów z podatku i daje pracę ponad 500 tysiącom ludzi. Dlatego dopóki są palacze, tytoniowy potentat nie zamknie swoich zakładów.

(kofi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *