To już 5. Dzień Afryki!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej To już 5. Dzień Afryki!

W tym roku po raz piąty organizujemy ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie. 24 maja, w wigilię Dnia Jedności Afrykańskiej, w sercu stolicy, zapraszamy na spotkanie Afrykę. W związku z jubileuszem chcemy przypomnieć Wam, jak to się wszystko zaczęło.

W 2008 roku powstała Fundacja „Afryka Inaczej”, której fundatorem został Mamadou Diouf, Senegalczyk mieszkający już trzy dekady w Polsce. Od samego początku wiedzieliśmy, że musimy upamiętnić Dzień Jedności Afrykańskiej, który przypada w maju i jest obchodzony na całym świecie.

Pierwszy Dzień Afryki, pod hasłem „Wszyscy pochodzimy z Afryki”, odbył się w Pasażu Wiecha. Na tyłach Domów Handlowych Centrum, stanęła scena i afrykańskie miasteczko namiotowe. Przechodnie przywykli do tego, że przez ten pasaż tylko się przechodzi, byli – mamy nadzieję, że mile – zaskoczeni, kiedy ich oczom ukazał się ogromny kontur afrykańskiego kontynentu, do którego ich zaprosiliśmy, aby wykonać wspólne zdjęcie.

Drugi dzień Afryki odbył się w innej konwencji i upłynął pod hasłem „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”. Najpierw specjalnym afrykańskim autobusem objechaliśmy Warszawę i jej dzielnice. Zaczęliśmy pod warszawskim Ratuszem, aby przez Żoliborz, Bemowo, Ursynów, Mokotów dotrzeć na Mały Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znów była muzyka i radosne spotkanie z Afryką. Działo się!

W 2011 roku rozpoczęliśmy nową afrowarszawską tradycję, organizowania Dnia Afryki na Skwerze Hoovera. Scena letnia, położona w samym centrum Warszawa była idealnym kandydatem na gospodarza tego wydarzenia. Od tego momentu Dzień Afryki upływa pod hasłem Afro-warszawskie Kulturalne Granie. Dlaczego? Każdego roku na scenę zapraszani są znani polscy muzycy, którzy wraz z Afrykanami, dają niezapomniany koncert. Nie ukrywamy, że nazywając tak Dzień Afryki, nawiązaliśmy do zjawiska Grania, występującego w towarzystwie różnych przymiotników – patrz Męskie, Polsko-Ukraińskie etc.

W pierwszej edycji Grania wystąpili Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski z VOO VOO. „Nim stanie się tak” w wersji wykonanej w afrykańskim klimacie pamiętamy do dziś. Potem był Habakuk, rewelacyjna kapela reggae, która uświetniła drugą edycję. Był też Sylwester Kozera i afro-warszawski klimat miejskiej muzyki i folkloru. „Warszawa da się lubić”. To się wie!

W tym roku zapraszamy Was na trzecią edycję. Będzie równie niezwykle, bo nie zabraknie na scenie gwiazdy. Stanisław Soyka wraz z All Africans’ Band zagra 24 maja. Zaczynamy o 18.30. Musisz być razem z nami!

Na zakończenie chcemy podziękować miastu stołecznemu Warszawa, które od początku wspiera organizowane przez nas Dni Afryki. Bez tego wsparcia nie byłoby tylu wspaniałych koncertów, warsztatów, spotkań z literaturą i sztuką Afryki. Nie byłoby też integracji i dialogu międzykulturowego, bo one są obok wartości artystycznej, drugim równie ważnym celem naszych działań.

Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy kontynuować naszą wspólną afro-warszawską przygodę, do której przeżywania zapraszamy Was wszystkich!

Widzimy się 19, 22 i 24 maja. Do zobaczenia!

Mamadou i Paweł

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.


 Dokument bez tytułu