Strajk nauczycieli w RPA

afryka.org Wiadomości Strajk nauczycieli w RPA

Nauczyciele z południowoafrykańskich szkół publicznych przystąpili dzisiaj do strajku. Chcą w ten sposób skłonić rząd do podwyżek nauczycielskich pensji o 12 procent i poprawy swojego zaplecza socjalnego.

Nauczyciele nie określili jak długo potrwa ich strajk. W Johannesburgu może zakończyć się dopiero w środę. Przez cały czas jego trwania nauczyciele nie będą pracować. Przyłączą się do demonstracji innych związków branżowych sektora publicznego, które również rozpoczynają protest.

Strajkuje większość nauczycielskich związków zawodowych, w tym dwa najważniejsze South African Democratic Teachers Union (Sadtu) i National Professional Teachers' Organisation of South Africa (Naptosa).

Strajkujący chcą podwyżki płac. Narzekają też na pogarszające się warunki pracy. Miał je poprawić specjalny plan 4-letni, który przygotował rząd. Jednak jeśli nauczyciele zgodziliby się na jego przyjęcie, nie mogliby negocjować warunków zatrudnienia w czasie kiedy by ten plan obowiązywał.

Początkujący nauczyciel zarabia 8250 randów (1 dolar to ponad 7 randów) miesięcznie. Pedagog z 30-letnim stażem otrzymuje około 12000 randów. A koszty życia wciąż rosną. Większość pracowników oświaty odchodzi ze szkoły średnio po 5 latach pracy, zwłaszcza jeśli znajdą lepsze zatrudnienie.

Nauczyciele wezwali rodziców do wsparcia ich protestu.

(lumi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *