Senegal i taniec w Poznaniu

afryka.org Polecamy Senegal i taniec w Poznaniu

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Cztery pory roku” organizowanego w Poznaniu przez Polski Teatr Tańca i panią Ewę Wycichowską, po raz pierwszy w Polsce wystąpi senegalska grupa Jant-bi, kierowana przez Germaine Acogny – tancerkę i choreografkę, uznawaną za największą prekursorką i popularyzatorką afrykańskiego tańca współczesnego na świecie.

Szefowa festiwalu, Ewa Wycichowska gościła w Dakarze w 2001 roku na pierwszej edycji festiwalu „Kaay Feec”(chodź zatańczyć), a ja miałam okazję towarzyszyć jej podczas oglądania spektakli. Powstał wówczas pomysł zaproszenia do Poznania Germaine wraz ze spektaklem. Zamysł ten udało się zrealizować w tym roku.

Wykształcona w technice tańca klasycznego i modern, Germaine Acogny otworzyła w 1968 roku w Dakarze pierwsze studio tańca afrykańskiego. W latach 1977 -82 kierowała legendarną szkołą “Mudra Africa”, stworzoną i ufundowaną przez swego mistrza – Maurica Bejarta oraz pierwszego prezydenta Senegalu – Leopolda Sedara Senghora. Na przełomie lat 80 i 90 tańczyła na deskach wielu teatrów europejskich, prowadziła warsztaty i szkolenia, popularyzując na świecie współczesny taniec afrykański. W 1995 wróciła do Senegalu z zamiarem założenia własnej szkoły. W 2004 zainaugurowała swą działalność jej “Szkoła Piasków” (Ecole des Sables), międzynarodowe centrum tańca tradycyjnego i współczesnego Afryki, które stało się miejscem kształcenia zawodowego młodych tancerzy, platformą spotkań tancerzy afrykańskich z tancerzami spoza kontynentu.

Kilka lat temu oglądałam w Dakarze spektakl „Fagala”w wykonaniu grupy „Jant-bi”w choreografii Germaine Acogny i Kota Yamakazi. Była to poruszająca opowieść o kondycji współczesnego człowieka/mężczyzny (grupa Jant-bi składa się z samych tancerzy), osnuta wokół ludobójstwa w Ruandzie. Pod koniec 2010 roku pani Acogny rozpoczęła pracę z grupą tancerek. Spędzając wakacje w miejscowości Toubab Dialaw, w której znajduje się Ecole des Sables, widziałam pierwsze etiudy nowo powstałego zespołu. Tańczyły Senegalski, Kamerunki, Ghanki, Gwinejki, Amerykanki i kilka Europejek. Premiera spektaklu przewidziana jest na 2012 rok. Zamierzam oczywiście wybrać się na nią, a Was namawiam do obejrzenia spektaklu „Waxtaan”.

Anna Haris

„Waxtaan”, choreografia: Germaine Acogny, Patrick Acogny; Compagnie JANT-BI (Senegal)

Gdzie i kiedy? Poznań, 21 sierpnia 2011, godz. 21.00, Aula Artis

 Dokument bez tytułu