Ryż na macie – krótkie wprowadzenie do malgaskiej kuchni

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Ryż na macie – krótkie wprowadzenie do malgaskiej kuchni

To co jest na stole mówi wiele o gospodarzu. To co jedzą Malgasze mówi wiele o nich samych. Tym razem kilka słów o malgaskiej kuchni i zachowaniu się przy malgaskim stole – a właściwie macie – na której króluje ryż, uprawiany w wielu rejonach wyspy.

Ryż to podstawowy składnik posiłków na Madagaskarze. Spożywany jest trzy razy dziennie – podczas śniadania, w porze lunchu i obiadu. Podaje się go bez żadnych przekąsek. Wszystko jest zjadane z jednego talerza za pomocą łyżki. Obok ryżu spożywa się także przyrządzane na różne sposoby mięso – wołowinę i wieprzowinę.

Kiedy Malgasze gotują ryż, trzymają go na ogniu do momentu aż będzie przypalony od dołu. Wtedy wyjmują ryz, który się nie przypalił, a do tego spalonego w garnku dolewają trochę wody, aby ugotować ją. W ten sposób otrzymują ciemnobrązowy napój o silnym aromacie, nazywany ranonapango.

Podczas uroczystości ryż jest podawany zawsze z kurczakiem. Przy takich okazjach spotyka się malgaska rodzina, która nie oznacza wyłącznie osób zamieszkujących w tym samym domu tak jak podczas zwykłego posiłku, ale wszystkich krewnych, żywych i zmarłych.

Typowy malgaski posiłek jest podawany na macie, rozłożonej na podłodze. Wszystkie dania podawane są w tym samym czasie. Malgasze lubią proste dania, bez dużej ilości przypraw. Często pierwszym daniem jest zupa z warzyw. Zwłaszcza wtedy, kiedy warzywa są dostępne.

Na deser Malgasze jedzą owoce przyprawione wanilią – Madagaskar jest często utożsamiany z tą  aromatyczną rośliną. Niektórzy nazywają tę wyspę – z racji istnienia waniliowych plantacji – „Waniliową”.

Wraz z upływem czasu malgaska kuchnia przechodziła spore zmiany. Przede wszystkim w miastach, gdzie duży wpływ na jej dania mieli Francuzi. Pomimo tego ryż spożywany na macie wciąż stanowi nieodłączny element posiłku Malgaszów.

(kofi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *