Rusza poznański Komitet Afrykańskiej Społeczności

afryka.org Czytelnia Habitat Rusza poznański Komitet Afrykańskiej Społeczności

Z czym się kojarzy hasło “Malta”? Zależy oczywiście, gdzie zadajemy takie pytanie. W  Europie podejrzewam, że odpowiedź będzie brzmiała: państwo ze stolicą w Valletta. Jak zareaguje polska ulica? Państwo? A może jezioro w Poznaniu?

No właśnie. Poznań kiedyś kojarzył mi się z targami, piłkarskim zespołem Lecha, zamkiem, festiwalem Malta i zachodnioafrykańskim zespołem Yugus. W Poznaniu doszło niedawno do ważnego spotkania. Przedstawiciele diaspory afrykańskiej chcieli dowiedzieć się więcej o idei komitetu społeczności afrykańskiej działającej od lata 2011 w Warszawie.

Poznań jako miasto ze stosunkowo liczną reprezentacją osób pochodzenia afrykańskiego, raczej powinien mieć podobną strukturę, która będzie monitorowała media i wypowiedzi osób publicznych. Afrykańczycy powinni też dążyć do lepszej współpracy z  władzami lokalnymi, promować kultury różnorodnej Afryki.

Na spotkaniu pojawili się Christian Kanfom i Amadou Diakite. To oni są grupą inicjatywną Komitetu nad Wartą.

Christian pochodzi z Senegalu i jest w Polsce od 10 lat. Ukończył prawo i stosunki międzynarodowe, pracuje obecnie w firmie zajmującej się logistyką. Jest także muzykiem zespołu Yugus.

Amadou pochodzi z Mali. Mieszka w Polsce od 18 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Podczas studiów był przewodniczącym stowarzyszenia studentów zagranicznych swojej uczelni. Należał do piłkarskiej kadry szkoły, z która zdobył w 98’ złoty medal Mistrzostw Akademii Medycznych. Zawodowo jest lekarzem anestezjologiem, pracuje w bloku operacyjnym i ma dyżury w karetkach.

Po naprawdę owocnym spotkaniu z tak kompetentnym duetem, jestem przekonany, że informacja dotrze do wszystkich zainteresowanych w Wielkopolsce i że działania i idea monitoringu i współpracy będzie dobrze przyjęta w poznańskim środowisku afrykańskim. Do tej pory, na wszystkich spotkaniach w Lodzi, Krakowie czy Poznaniu, podkreślono potrzebę istnienia takich struktur w największych miastach nad Wisłą i Odrą. Niebawem kolejne spotkania we Wrocławiu i Trójmieście.

Mamadou

 Dokument bez tytułu