Robert Warzycha: Skandaliczne zachowanie

afryka.org Wiadomości Polska Robert Warzycha: Skandaliczne zachowanie

Dobrym podsumowaniem tego, co stało się niespełna tydzień temu w Strzelcach Opolskich, są słowa byłego kapitana reprezentacji Polski, a teraz dyrektora sportowego Górnika Zabrze Roberta Warzychy. Ten były świetny piłkarz takich klubów, jak Górnika Zabrze, angielskiego Evertonu, amerykańskiego Columbus Crew czy węgierskiego Honvedu, wypowiada się w jednoznacznym tonie.

Jak skomentować to, co przytrafiło się graczom z Piotrówki w Strzelcach Opolskich? – pytam.

Robert Warzycha: – To skandaliczne wydarzenie, które trzeba potępić z całych sił! Jeżeli chcemy, żeby za granicą traktowano nas dobrze, to tak samo powinniśmy traktować obcokrajowców u nas. Przecież żyjemy w XXI wieku. Takie zdarzenia nie mają się prawa wydarzyć. Potem, kiedy wyjeżdżamy do innych krajów, to dziwimy się, że źle tam na nas patrzą.

Wiedział pan o tym, że jedną z poszkodowanych osób został wasz zawodnik Dzikamai Gwaze, który w klubie z Piotrówki ma wielu przyjaciół i feralnego dnia był w Strzelcach?

– Nie wiedziałem o tym. Na pewno jednak zapytam go o całą sytuację w czwartek

W swojej karierze grał pan w wielu klubach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Czy często spotykał się pan ze zdarzeniami o rasistowskimi podłożu?

– Zdarzały się takie sytuacje. Ale trzeba podkreślić, że na całym świecie są jednoznacznie piętnowane. Kiedy grałem w USA zdarzały się rasistowskie okrzyki z trybun. Kluby od razu podejmowały wtedy działania, żeby w przyszłości podobne zachowania nie miały miejsca, a ci którzy się ich dopuszczali, nie mieli potem wstępu na imprezy sportowe. Nie spotkałem się jednak z sytuacją, żeby ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu. To dla mnie sytuacja nie do pomyślenia…

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *