Protest żołnierzy w sprawie podwyżek

afryka.org Wiadomości Protest żołnierzy w sprawie podwyżek

W Conakry, stolicy Gwinei, doszło do spotkania dowódców gwinejskiej armii i przedstawicieli rządu. Ma to związek z trwającym już dwa dni protestem żołnierzem w Conakry i trzech innych miastach tego kraju, w związku z żądaniami wypłaty zaległego żołdu i jego podwyżki.

Protest objął stołeczne Conakry oraz miasta – Gueckedou, Kindia i Labe. Wszędzie tam żołnierze zaczęli strzelać w powietrze, podnosząc bunt w koszarach. Od tego czy nowemu rządowi Gwinei uda rozwiązać się ten kryzys, może zależeć jego przyszłość.

W styczniu i w lutym br. przez Gwineę przetoczyła się fala protestów, która doprowadziła do śmierci 129 osób. W ich rezultacie powstał nowy rząd kierowany przez Lansana Kouyate. Ma on powołać specjalną komisję do zbadania nadużyć ze strony armii podczas tłumienia strajków z początku roku.

Jednak to nie komisja, ale żądania podwyżki płac doprowadziły do obecnego protestu żołnierzy. Podobna sytuacja miała miejsce w 1996 roku, kiedy prezydent Gwinei Lansana Conte odrzucił podobne postulaty. Zbuntowane wojsko opanowało wtedy lotnisko w Conakry i ostrzelało pałac prezydencki. Conte zgodził się na podwyżkę, tym bardziej, że od czasu dojścia do władzy w 1984 roku w dużej mierze opiera swój autorytet na poparciu armii. Jak będzie tym razem, dowiemy się wkrótce.

(kofi, IRIN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *