Prezydent ma parlament

afryka.org Wiadomości Prezydent ma parlament

Nikogo nie zaskoczyła informacja, że zwolennicy prezydenta Republiki Konga (RK), Denisa Sassou-Nguesso, zdobyli 90 procent miejsc w parlamencie. Zwycięstwo potwierdziły oficjalne wyniki drugiej tury wyborów, która odbyła się 5 sierpnia.

Główną siłę tej koalicji stanowi Parti Congolais du Travail (PCT). Prezydencka partia i jej sojusznicy zajmą 124 ze 137 miejsc w parlamencie. Opozycja, poza tą, która zbojkotowała głosowanie, obejmie 11 parlamentarnych foteli.

Pierwszej turze wyborów towarzyszył chaos organizacyjny – brakowało kart do glosowania, w lokalach były nieaktualne spisy wyborców. Drugiej, podobnie jak pierwszej, niska frekwencja. To jeszcze bardziej ożywiło opozycję, oskarżającą Sassou-Nguesso o wyborcze nadużycia, i dało kolejny argument przeciwko kongijskiemu prezydentowi. Rządzi on RK, z trzyletnią przerwą, od 1979 roku.

Nie ma też raczej szans na zmianę prezydenta. Pomimo wyborów prezydenckich planowanych w 2009 roku, nikt nie wątpi, że Sassou-Nguesso, będzie chciał utrzymać władzę nad krajem, który jest piątym producentem ropy naftowej w Afryce na południe od Sahary. Inny ranking, znacznie mniej pochlebny, sytuuje RK na 14. miejscu wśród najbardziej skorumpowanych państw świata.

(lumi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *