Poznaj kobiety Tunezji!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Poznaj kobiety Tunezji!

8 Listopada Fundacja Afryka Inaczej zaprasza do warszawskiego Południka Zero na wydarzenie poświęcone tunezyjskim kobietom i projektowi „Kobiety w Akcji”. W spotkaniu, połączonym z pokazem multimedialnym zdjęć, wezmą udział osoby, które realizowały ten projekt. Będzie też premiera filmu-wywiadu z jedną z Tunezyjek, zrealizowanego przez Lude’a Reno.

W ramach projektu zostały przeprowadzone działania prowadzące do tworzenia lokalnych wspólnot kobiecych i zachęcające Tunezyjki do komunikowania swoich opinii oraz auto-ekspresji za pomocą przygotowanej dla nich platformy internetowej (bloga). Akcja służyła również propagowaniu idei wolności słowa oraz praw kobiet z wykorzystaniem nowych mediów i dziennikarstwa obywatelskiego.

Trzyosobowy zespół Fundacji Afryka Inaczej (Jacek Łagowski, Marta Górska, Paweł Średziński) wraz z partnerami tunezyjskimi z Tunisu, L’Association des habitants d’El Mourouj 2 (koordynator lokalny Zied B Abizid) i Sousse, TanitArts (koordynatorka lokalna Lilia Lahmar) oraz przy wsparciu filmowca pochodzącego z Martyniki, Lude’a Reno, przeprowadził dwa trzydniowe warsztaty w obu miastach.

Głównym tematem warsztatów była próba odpowiedzi na pytanie dotyczące społecznej roli kobiety w Tunezji zarówno na poziomie rodziny jak i większej grupy społecznej (lokalnej społeczności,  miasta i wsi, państwa). Poruszone zostały kwestie zmiany pozycji kobiety w hierarchii społecznej w zależności od pełnionej funkcji rodzinnej, w czasie kolejnych etapów jej życia (dziecko, siostra, żona, matka).

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. W efekcie tych działań w dwóch miastach w ciągu sześciu dni udział w warsztatach wzięło 14 kobiet w wieku od 20 do 50 lat, pochodzących z różnych środowisk, ale zamieszkujących tą samą okolicę. Na specjalnie przygotowanym blogu www.femmesenaction.blogspot.com przez pierwsze dwa tygodnie zostały opublikowane 23 wpisy, a sam blog zanotował 2459 odsłon w Tunezji, Polsce oraz USA. Po zakończeniu warsztatów lokalnym koordynatorom projektu przekazano aparaty fotograficzne w celu umożliwienia prowadzenia podobnych akcji w przyszłości.

Podczas spotkania z organizatorami projektu w Południku Zero zostanie wyświetlony pokaz multimedialny zdjęć prezentujący przebieg akcji. Fundacja wydała również polsko-francuską publikację zawierającą podsumowanie wydarzenia oraz artykuł jednej z aktywistek tunezyjskich Ayi Chebbi dotyczące sytuacji praw kobiet w Tunezji. Publikacja dostępna będzie bezpłatnie w czasie wydarzenia, a potem także w serwisie Afryka.org.

Pokażemy również krótkometrażowy film – wywiad, autorstwa Luda Reno, Marwy Ehaouechi i Marty Górskiej. Obraz opowiada o życiu jednej z uczestniczek projektu – Khouloud Nedini, kobiety wykształconej, a jednocześnie wiernej tradycji i religii w jakich została wychowana. Autorzy wybrali Khouloud, ponieważ po przeprowadzonych wielu rozmowach z kobietami doszli do wniosku, że odzwierciedla ona w dużym stopniu obraz tunezyjskiej „Everywoman”.

Gdzie? Południk Zero, Warszawa, ul. Wilcza 25. Kiedy? 8 listopada 2012 roku, godz. 18:00

Wstęp wolny.

Zobacz blog femmesenaction.blogspot.com.


 Dokument bez tytułu