Polska prasa o Afryce: “Srutu tutu”

afryka.org Czytelnia Czytelnia Polska prasa o Afryce: „Srutu tutu”

Reportaż o uciekinierze z Burundi we wrocławskim areszcie, poszukiwanie w gettach RPA inspiracji dla polskich zespołów metalowych, laureaci pokojowych Nobli oskarżani o morderstwa, trochę gorzkich słów na temat misji pokojowych – to wszystko nic. Wreszcie pojawił się news o Zimbabwe, który nie dotyczy inflacji!

Dziennikarze wędrowni

Na stronach Dziennikarzy Wędrownych Jędrzej Morawiecki powraca do tekstu sprzed kilku lat – do opowieści o M`Boko, uciekinierze z Burundi. Splotem zdarzeń znalazł się on w Polsce, gdzie został aresztowany za posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Uciekinier, któremu odmówiono azylu, przeszedł przez biurokratyczną mękę. MSWiA stwierdziło, że jego opowieść o Burundi jest niewiarygodna, bo nie pokrywała się z danymi ministerstwa i atlasu geograficznego. Ten mocny reportaż ukazał się w 1999 roku w Tygodniku Powszechnym. Teraz po latach autor dopisał epilog.

RPA

W tygodniu pojawiła się seria tekstów o Południowej Afryce. Wojciech Jagielski pisał o laureacie pokojowej nagrody Nobla podejrzanym o zabójstwa polityczne. Chodzi o byłego, ostatniego białego prezydenta Frederika W. de Klerka, nagrodzonego Noblem wraz z Nelsonem Mandelą. Teraz skazani na więzienie mordercy oskarżają go, że wszystkim kierował i wiedział o zbrodniach popełnianych dla utrzymania apartheidu.

W Stosunkach Międzynarodowych pojawił się naszpikowany datami i faktami historycznymi tekst o wprowadzaniu energii i broni atomowej w Południowej Afryce. Uwarunkowania polityczne, sytuacja międzynarodowa itd. Burska przygoda atomowa.

Zespół Sweet Noise nagrywał swoją nową płytę w RPA z miejscowymi muzykami. Glaca, wokalista, opowiada w wywiadzie dla Dziennika o swoich wędrówkach w poszukiwaniu inspiracji i interakcjach z publicznością. Z zespołem zagrali znani soulowcy, raperzy i gwiazdy rocka.

Natomiast Poznaj Świat zaproponował spacer klimatycznymi uliczkami Kapsztadu.

Libia

Sprawa wyglądała na zakończoną, tymczasem Libia przyznała się do torturowania bułgarskich pielęgniarek, skazanych na karę śmierci. Gazeta Wyborcza odsłania dyplomatyczne kulisy targów między Libią a Zachodem, gdzie szykujący się na następcę po Kaddafim, jego syn, grał rolę dobrego policjanta negocjując stawki i kontrakty. Przekrój był w swoich sądach bardziej stanowczy, pisząc wprost, że była to cyniczna gra po obu stronach – Libii i Europy.

Darfur

W prasie jakoś ucichło o Darfurze. Pojawiły się informacje, że Polska rozważa wysłanie żołnierzy w kontyngencie ONZ do Czadu. Do tego amerykański profesor przekonuje w Wyborczej, że bez rozwoju nie ma pokoju.

Większym echem plany misji ONZ odbiły się na blogach. Rekonkwistador pomysł wysłania polskich żołnierzy do Afryki komentuje – „srutu tutu majtki z drutu” i dodaje jeszcze kilka słów krytyki i zgorzknienia. Inni zastanawiają się dlaczego tak późno ONZ zdecydowała się na interwencję.

Mission Impossible

Sięgając po Przewodnik Katolicki możemy przeczytać relacje misjonarzy. Tym razem z Madagaskaru. Większość tekstu jest jednak o samym misjonarzu i o tym jak poczuł powołanie (przy okazji: więcej o Madagaskarze i unikalnej przyrodzie w Travellerze – Ósmy kontynent).

Ciekawe jest to, że Katolicka Agencja Informacyjna produkuje sporo newsów na temat Afryki, których nikt potem nie drukuje. W Gazecie.pl jest sekcja Kościół gdzie można przeczytać o Mozambiku, który potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, Mauretanii, gdzie grozi więzienie za posiadanie niewolników, czy o pielgrzymce etiopskich emigrantów, którzy wracają do kraju, by modlić się za jego jedność i rozwój.

Wreszcie news z Zim, który nie mówi o inflacji!

News trochę naciągany, ale jednak. Gazeta doniosła, że Norman Mapenza, który w sezonie 1993/94 grał w Sokole Pniewy, został trenerem narodowej reprezentacji Zimbabwe w piłce nożnej. Dziennik dodaje, że przed nim trudne zadanie, bo drużyna nie jest najlepsza. Mapenza debiut jako szkoleniowiec zaliczy 20 sierpnia w meczu towarzyskim z Mozambikiem. Trzymamy kciuki!

Jarosław Sępek

 Dokument bez tytułu