Orlen na Czarnym Lądzie

afryka.org Bez kategorii Orlen na Czarnym Lądzie

PKN Orlen prowadzi rozmowy ze spółką mającą złoża w Tunezji. Zerka też na aktywa BP w Kanadzie.

Ropy szuka  Petrolinvest i Kulczyk Oil Ventures. Na niewielką skalę wydobywa ją  Lotos Petrobaltic.  PKN Orlen strategię wydobywczą ogłosił kilka lat temu, gdy szefem spółki był Igor Chalupec. Zapowiedzi były gromkie, efekty — jak na razie — więcej niż skromne. Dziś spółka kierowana przez Jacka Krawca znowu przymierza się do zakupów aktywów wydobywczych. Pierwszą próbę podjęto już w ubiegłym roku, jednak kryzys pokrzyżował plany. Teraz ma się udać, a pierwsza transakcja ma zostać zawarta jeszcze w tym roku. Ostatnio koncern wziął na cel Afrykę Północną. W grę wchodzi zakup spółki, która nie tylko posiada koncesje poszukiwacze, ale prowadzi już działalność wydobywczą. Według nieoficjalnych informacji “Pulsu Biznesu”, może chodzić o irlandzką spółkę Petroceltic obecną w Tunezji, Algierii oraz we Włoszech. Negocjacje trwają. Przedstawicele Orlenu nie potwierdzają nazwy spółki. Przyznają jednak, że trwają zaawansowane rozmowy z firmą działającą w północnej Afryce.

 

— Nie jest to firma lokalna, jej akcje są notowane na giełdzie w Londynie. Koszt operacji jest spory — liczony na setki milionów złotych. W grę może wchodzić zakup całej firmy lub tylko jej części — mówi Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

Według nieoficjalnych informacji, spółka produkuje dziennie 5-10 tys. baryłek ropy (0,25-0,5 mln ton). Podobną wielkość wydobycia ma Petrobaltic z Grupy Lotos. Afryka to jednak nie wszystko. Kłopoty finansowe koncernu BP po katastrofie platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej sprawiły, że Brytyjczycy chcą podobno powetować sobie straty, sprzedając niektóre aktywa w Ameryce Północnej.

 

— W tej sytuacji cena będzie zapewne bardzo atrakcyjna. Przypatrujemy się możliwościom zakupów w Kanadzie —mówi osoba związana z PKN Orlen.

Wiesław Prugar tego nie potwierdza, przyznaje jedynie, że firma jest zainteresowana złożami w Ameryce Północnej oraz… na Bliskim Wschodzie. Na rynku pojawiła się także informacja, że Orlen może rozmawiać też o przejęciu firmy Dominion, działającej w Afryce Środkowej i Centralnej.

 

Puls Biznesu

 Dokument bez tytułu