Ogar piekielny ściga mnie…

afryka.org Kultura Książki Ogar piekielny ściga mnie…

Niezywkła opowieść o zamachu na Martina Luthera Kinga i poszukiwaniach jego zabójcy. Już w języku polskim. Polecamy!

W kwietniu 1968 roku James Earl Ray przyjechał do Memphis. Wynajął obskurny pokój ze świetnym widokiem na motel Lorraine, kupił karabin snajperski i wziął na cel historię. Po oddaniu śmiertelnego strzału do Martina Luthera Kinga porzucił broń, wsiadł do białego mustanga i spokojnie odjechał. Policja, która już parę minut po zabójstwie pojawiła się na miejscu zdarzenia, minęła się z nim o kilka chwil. Śledztwo wkrótce przejęło FBI, rozpoczynając największy pościg w historii Ameryki, w którym udział wzięło ponad trzy i pół tysiąca agentów, który kosztował prawie dwa miliony dolarów i który zakończył się daleko poza granicami USA.

Sides stworzył pasjonujący thriller non-fiction, konstruując równoległe portrety dwóch bardzo różnych mężczyzn, ofiary i zabójcy: charyzmatycznego lidera ruchu na rzecz walki z dyskryminacją rasową i zaburzonego samotnika z zagmatwaną i brutalną przeszłością, którego motywy były równie mętne jak jego tożsamość.

Książka nominowana do Nagrody Edgara, dorocznej nagrody wręczanej przez Mystery Writers of America.

Jest to jedna z najlepszych książek roku według „Time”, „The Washington Post”, „The Christian Science Monitor”, „The Oprah Magazine”, „St. Louis Post-Dispatch” i „San Francisco Chronicle”.

O książce napisali:

  • Od śmierci prezydenta Kennedy’ego Martin Luther King przeczuwał, że i on padnie ofiarą zamachu. Nie zdążył zostać rewolucjonistą, radykalnym krytykiem kapitalizmu, liderem nie tylko czarnoskórej biedoty – w tę stronę zmierzał w ostatnich latach życia. Nieuchronny los jak w greckiej tragedii? W USA tamtego czasu okazało się, że tak. Wraz z jego śmiercią – jak mówiono – „trochę umarła” cała Ameryka. Dobre opowieści miewają jednak moc wskrzeszania umarłych. Ten mistrzowsko napisany thriller non-fiction o zamachu na lidera ruchu praw obywatelskich i pościgu za jego zabójcą – także o Ameryce tamtego czasu – w olśniewający sposób rekonstruuje zdarzenia, przedstawia wielowymiarowe portrety ludzi, chwyta ducha czasu. Od początku wiadomo, kto zginie i kto pociągnie za cyngiel, a mimo to nie można się od tej książki oderwać. Nie próbujcie nawet – nie uda się wam.

    Artur Domosławski

  • Sides przedstawia fascynującą historię ostatnich dni Martina Luthera Kinga i późniejszych poszukiwań jego zabójcy Jamesa Earla Raya. To nie tylko kronika tamtych wydarzeń, ale również trzymająca w napięciu sensacyjna historia.

    „Publishers Weekly”

  • Sides fenomenalnie wprowadza czytelnika w świat dwóch przeciwstawnych bohaterów – ofiary i oprawcy, a także doskonale nakreśla tło burzliwej końcówki lat 60. Tej książki, znakomicie udokumentowanej i wciągającej niczym powieść, pozazdrościłby Sidesowi niejeden autor kryminałów. Sides nie stara się tłumaczyć motywów zbrodni, obala jedynie teorie spiskowe, które przez lata narosły wokół zabójstwa Martina Luthera Kinga.

    „Bookmarks Magazine”

  • Na kartach tej książki powracają do życia i ofiara, i morderca. Opowieść Sidesa zapiera dech w piersiach.

    „The New York Times”

  • Tylko spod pióra Sidesa mógł wyjść tak mistrzowski reportaż. Od tej książki nie można się oderwać.

    „Associated Press”

 Dokument bez tytułu