Oficjalne wyniki: Powstanie nowy kraj

afryka.org Wiadomości Oficjalne wyniki: Powstanie nowy kraj

To już pewne. Sudan Południowy będzie nowym niepodległym państwem w Afryce. Wstępne wyniki ogłoszone 30 stycznia br. wskazały na 99-procentowe poparcie dla secesji Południa w referendum. Teraz oficjalne potwierdzenie wyników stanie się faktem.

Miażdżące zwycięstwo zwolenników ogłoszenia niepodległości nie może dziwić. Południowy Sudan po wieloletnim konflikcie z Północą, nie chce kontynuować swojego funkcjonowania w ramach jednego państwa. Jednocześnie przywódca północy, i wciąż prezydent całego Sudanu, Omar El Baszir, zapowiedział, że nie będzie przeszkadzał Sudańczykom z Południa w secesji i ma nadzieję na ułożenie dobrych stosunków z południową częścią kraju.

Referendum z pierwszej połowy stycznia potwierdziło, że demokracja na Południu Sudanu nie jest fikcją. Głosowanie, pomimo wielu logistycznych trudności, zostało przeprowadzone bez zarzutu. Jedynym poważnym incydentem była tropikalna choroba amerykańskiego celebryty i aktora George’a Clooneya, który przyjechał kibicować Południowcom z Sudanu.

Do rozwiązania zostało jeszcze parę istotnych kwestii. Wśród nich znajduje się przynależność pogranicznego regionu Abyei, który oprócz swojego trudnego położenia, posiada zasoby ropy naftowej. Przywódca południowego Sudanu Salva Kiir jest zwolennikom referendum w tym regionie. Miałoby ono odbyć się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Przeciwnicy secesji z muzułmańskiej Północy nie są jednak tak optymistyczni. Ich zdaniem oddzielenie się Południa, sprawi, że o niezależność upomni się teraz Dar Fur, położony na Zachodzie Sudanu, w którym El Baszir rozpętał kilka lat wcześniej wojnę. Jednocześnie na północy Sudanu może dojść do realizacji scenariusz znanego z Tunezji i Egiptu, bo Sudańczycy niezadowoleni z rządów Baszkira, w momencie dekompozycji terytorialnej kraju, są gotowi do zmiany na szczytach władzy.

Secesja Południa była możliwa dzięki porozumieniu z 2005 roku, kończącemu ponad dwie dekady konfliktu między muzułmańską Północą a animistyczno-chrześcijańskim Południem. Przewidywało ono tegoroczne referendum w sprawie podziału Sudanu.

Zatem już w lipcu powstanie nowe afrykańskie państwo, a Sudan przestanie być największym krajem Afryki.

s

 Dokument bez tytułu