afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Odrodzenie Abidżanu

Abidżan, największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS), wraca do normalnego życia, otwierając banki, międzynarodowe połączenia i odnawiając wymianę handlową. Do miasta wracają też duże międzynarodowe firmy. To pierwsze oznaki zakończenia trwającego przez ostatnią dekadę konfliktu na WKS.

W kwietniu, po przerwie, połączenia lotnicze z Abidżanem otworzyły kenijskie i senegalskie lotnicze. Do ich grona dołączają kolejni przewoźnicy. Powrót samolotów na lotnisko w Abidżanie oznacza normalizację gospodarki WKS, która nie byłaby możliwa bez zakończenia wojny domowej, dzielącej kraj na dwie części. Konflikt zaszkodził również Abidżanowi, uznawanemu za jedno z najważniejszych centrów ekonomicznych w Afryce Zachodniej.

Port w Abidżanie również odnotowuje zwiększenie ruchu i pracuje już pełną parą. Wkrótce ma obsługiwać eksport kakao z WKS i powrócić do swojej przedwojennej świetności. Do Abidżanu wracają już również filie banków i firm sektora finansowego. Wśród największych powrotów można odnotować ponowne pojawienie się francuskiego Societe Generale. O otworzeniu swojej siedziby myśli też African Development Bank, który obecnie ma ją w Tunezji, gdzie przeniósł się w 2003 roku, po niepokojach w największym mieście WKS. Teraz, kiedy do Abidżanu wraca pokój, a w Tunezji było jeszcze niedawno bardzo niespokojnie, powrót na WKS wydaje się być kuszącą alternatywą.

Na tej fali ekonomicznego optymizmu kluczowe będą jednak kolejne miesiące i działania obecnego rządu WKS. Od tego czy uda się im zagwarantować się normalizację życia, po wieloletnim konflikcie zakończonym w tym roku, zależy ostateczny wynik ekonomicznego odrodzenia Abidżanu.

mm

 Dokument bez tytułu