O pewnej-niezywkłej Fundacji

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej O pewnej-niezywkłej Fundacji

Pamiętacie, pisałam kiedyś o tym, że jestem wolontariuszką. Dziś chcę opowiedzieć wam o ważnym wydarzeniu w życiu fundacji, z którą współpracuję.

W roku 1997 doktor Leszek Ploch wraz z rodzicami osób niepełnosprawnych założył Fundację Krzewienia Kultury Artystycznej Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W niezwykle trudnych warunkach lokalnych i materialnych zaczęto prowadzić arteterapię poprzez muzykę i taniec, tym samym realizując procesy adaptacji społecznej osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Obecnie Fundacja zajmuje się kształceniem osób niepełnosprawnych na wspaniałych aktorów i muzyków teatralnych.

W dniu 31 października 2008 o godz. 13.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert z okazji otwarcia Ogólnopolskiej Sceny Muzyka Niepełnosprawnego. Koncert prowadziła Jolanta Fajkowska, a wystąpił zespół „Mazowia” oraz dwóch solistów: gitarzysta Remigiusz Szuman i pianista Maksymilian Chlewiński. Organizatorem koncertu była Fundacja Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, która już od 1997 roku skutecznie promuje artystów niepełnosprawnych dając im szansę pokazania się na wielkiej scenie, a są wśród nich osoby niezwykle uzdolnione, które codziennie udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych! Twórcą Sceny jest dr Leszek Ploch, Prezes Zarządu Fundacji, pedagog, terapeuta i muzyk.

Głównym celem powołania OSMN jest umożliwienie publicznej prezentacji muzycznych osiągnięć artystów dotkniętych kalectwem, zarówno fizycznym jak i intelektualnym, a także inicjowanie prezentacji osiągnięć muzycznych muzyków niepełnosprawnych poprzez umiejętne dobieranie form pracy artystycznej oraz ich promocji w szerokim środowisku społecznym.

OSMN – powstała przy Filharmonii Narodowej i ma w planach przygotowanie 4 koncertów w roku z udziałem muzyków z całej Polski. Orkiestra „Mazowia” ma wiele koncertów na swoim koncie zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Niemczech. Próby orkiestry odbywają się w siedzibie Fundacji w każdy piątek (a w zależności od potrzeb się częściej) o godz. 16.00 przy ul. Hożej 88. Scena jest naturalnym miejscem integracji utalentowanych kompozytorów i muzyków, którzy są coraz bardziej zauważalni na polskich i zagranicznych scenach. To właśnie oni byli bohaterami cyklu koncertów estradowych dla społeczności miasta Warszawa i nie tylko, organizowanych przez cały rok. W skład zespołu „Mazowia” wchodzi 11 osób: Darek Szyszko i Tomek Niwiński – perkusja, Piotr Cieślak – fortepian, Tomek Rogala – gitara, Maciej Wnuk i Marcin Mazurek – tamburyn, Maciej Lechowicz – saksofon, Paweł Lorent – puzon, Łukasz Kamiński – dzwonki, Karol Danowski – skrzypce i flet poprzeczny oraz Artur Szczepański – perkusja.

Po koncercie galowym odbyło się spotkanie dla przedstawicieli świata kultury, polityki oraz nauki. Patronat honorowy nad koncertem objęła Pierwsza Dama RP Pani Maria Kaczyńska. Patronat objęli również Prymas Polski Jego Ekscelencja Kardynał Józef Glemp oraz Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski. Byliśmy świadkami wręczenia Pierwszej Damie RP i Kardynałowi Glempowi statuetek honorowych ufundowanych przez FKKAON.

Prosimy o wspomaganie finansowe przekazując 1% swojego podatku organizacji w celu dalszego rozwijania zdolnych i utalentowanych nieodkrytych artystów. Zapraszamy wszystkich niepełnosprawnych uzdolnionych muzyków, amatorów i profesjonalistów.

Zdaniem prezesa FKKAON Leszka Plocha „Twórcą i artystą może zostać każdy, kto wytrwale do tego dąży – także osoba niepełnosprawna”.

Julia Felix

 Dokument bez tytułu