Nowy pokój na Wybrzeżu

afryka.org Wiadomości Nowy pokój na Wybrzeżu

Pojawiła się kolejna szansa na pokój na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Porozumienie w tej sprawie podpisali przywódcy dwóch zwaśnionych stron – prezydent Laurent Gbagbo i przywódca rebeliantów z Północy Guillaume Soro.

Obaj sygnatariusze przyznają, że pokój jest możliwy. Nawet bardzo – twierdzi Soro. Gbagbo wtóruje swojemu adwersarzowi – Ten pokój nie jest przez nikogo narzucony i jest inicjatywą samych Afrykańczyków z czego jestem dumny, bo wszystkie problemy naszego kontynentu możemy rozwiązać tylko tutaj – w Afryce.

Wcześniejsze próby rozwiązania konfliktu na Wybrzeżu nie przyniosły rezultatów. Realizacji postanowień pokojowych nie był w stanie zagwarantować ONZ, a podział kraju utrzymuje się już od czterech lat.

Ostatnie porozumienie zostało zawarte po miesiącu negocjacji w stolicy Burkina Faso, Ouagadougou. Patronuje mu prezydent Burkiny Blaise Compaore.

Stacjonujący dotąd na Wybrzeżu Francuzi i siły ONZ nadzorują zawieszenie między obu stronami w specjalnej strefie buforowej. Podpisany właśnie pokój zlikwiduje tę strefę na rzecz "zielonej granicy" monitorowanej przez obserwatorów międzynarodowych. Przedłużenie obecności sił pokojowych ma zagwarantować wprowadzenie porozumienia z Ouagadougou w życie.

Powstanie także nowy rząd tymczasowy, który przygotuje wybory do końca bieżącego roku. Do tego czasu będzie musiał przeprowadzić spis mieszkańców Wybrzeża i przyznać im wszystkim dowody tożsamości. To ich brak był powodem wcześniejszego kryzysu, ponieważ napływ ludności z sąsiednich państw stał się zarzewiem wojny domowej. Południe Wybrzeża oskarżało "cudzoziemców" o odbieranie miejsc pracy rodowitym obywatelom tego kraju. Dlatego tak ważne jest określenie kto jest obywatelem Wybrzeża, a kto obcokrajowcem.

Pokój przekazuje też wojska Południa i Północy pod wspólną komendę, która ma stać się faktem do połowy marca br. Będzie to pierwszy test nowego porozumienia.

(ps, IRIN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *