Nigeryjczycy w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time“

afryka.org Wiadomości Nigeryjczycy w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi „Time“

W tegorocznym rankingu magazynu Time znalazło się aż pięciu Nigeryjczyków.

Pierwszym z reprezentantów Nigerii jest znakomita pisarka Chimamanda Ngozi Adichie. Jest ona autorką 5 książek, które zostały dotąd przetłumaczone na 30 języków. Jej książka Half of a yellow sun została wybrana książką roku przez magazyn Time, a Americanah jest jedną z 10 najlepszych książek roku wg magazynu New York Times. Obecnie  trwają prace nad ekranizacją Americanah – film zostanie wyprodukowany przez Brada Pitta, a zagra w nim Lupita Nyong’o.  O Adichie głosno było także za sprawą wykładu We should all be feminists, który stał sę inspiracją dla Beyonce do napisania utworu ***Flawless.

 

Kolejną osobą na liście Time jest nowo wybrany prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. Jest on absolwentem elitarnych szkół wojskowych oraz generałem. W 1983 roku stał na czele junty wojskowej, której udało się obalić rząd Shenu Shagariego. W tym roku Buhari pokonał dotychczas urzędującego prezydenta Goodlucka Jonathana w wyborach prezydenckich. To pierwszy raz w historii Nigerii, gdy opozycja przejęła władzę w demokratycznych wyborach. Obecnie Buhari stoi przed ciężkim zadaniem przewodzenia krajowi, targanemu etnicznymi i religijnymi konfliktami.

 

Chris Ofili jest Nigeryjczykiem, urodzonym w Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszkającym w Trynidadzie. Jest niezwykle utalentowanym malarzem, od najmłodszych lat zdobywającym uznanie na całym świecie. Ofili został laureatem nagrody Turnera. Reprezentował Wielką Brytanię na 50. Biennale w Wenecji. Jego prace No Woman, No Art, African Mary czy The Holy Virgin Mary budzą jednocześnie zachwyt i kontrowersje na całym świecie. Ofili w swojej twórczości porusza tematy polityczne, nawiązuje do kultury miejskiej, hip-hopu oraz swojej afrykańskiej tożsamości.

 

Obiageli Ezekwesili jest byłą minister edukacji i jedną z liderek ruchu Bring Back Our Girls, założoną w odpowiedzi na porwanie 200 dziewczynek z Chibok przez Boko Haram. To dzięki Ezekwesili o zdarzeniu zrobiło się głośno na całym świecie, a protesty ogarnęły media społecznościowe.

 

W rankingu pojawił się także jeden z najbardziej brutalnych mordeców Abubakar Shekau. To on przewodzi Boko Haram w morderstwach i porwaniach w nigeryjskich szkołach, kościołach, a nawet meczetach, w których głoszona nauka nie zgadza się z interpretacją Koranu przez Boko Haram. Ocenia się, że Shekau jest odpowiedzialny za śmierć ponad 10 000 osób.

 


Karolina Drejerska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *