Nigeria: Lepsza edukacja na północy

afryka.org Wiadomości Nigeria: Lepsza edukacja na północy

Na północy Nigerii, gdzie przeważająca część mieszkańców wyznaje Islam i gdzie od lat widać wyraźne różnice w poziomie edukacji dziewcząt i chłopców, zorganizowano pogram COMPASS, mający zachęcać dziewczęta do nauki i wspomagać wyrównywanie różnic między dziećmi, czyniąc szkołę miejscem przyjaznym dla dziewczynek.

W najbardziej popularnej prowincji regionu, Kano, nadal przeważającą część uczniów stanowią chłopcy, chociaż oficjalnie mówi się o zmniejszaniu się tej różnicy w ostatnich latach. Od 2001 roku, kiedy w Nigerii zniesiono opłaty za naukę w szkołach podstawowych, do szkoły chodzi dwukrotnie więcej dzieci. Jednak w północnych prowincjach widać, że chętniej do szkoły posyła się chłopców. Według danych UNICEF, tylko ¼ dziewcząt w tym regionie osiąga średnie wykształcenie, a ponad połowa wychodzi za mąż przed ukończeniem 15 roku życia.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że mamy wiele problemów w naszym systemie edukacji, w tym zbyt liczne klasy, brak mebli, małą ilość uczennic i brak wykwalifikowanych nauczycieli” – przyznaje Alhaji Nuhu Gaya, zaangażowany w projekt. „W klasach przeznaczonych dla 40 uczniów często siedzi 150 osób, a i tak czasem mamy problem, żeby znaleźć dla tych dzieci nauczycieli” – dodaje.

Jednak problemy sytemu edukacji to jedno, a przekonanie lokalnych społeczności, że dziewczynki również powinny się uczyć, to drugie. Dlatego równie ważne jest dotarcie do rodziców i krewnych, odpowiedzialnych za edukację dzieci. Ważne są też udogodnienia w samych szkołach – na przykład budowanie oddzielnych toalet dla dziewcząt, co obecnie nie jest na porządku dziennym, a dla wychowanej w tradycyjny sposób muzułmanki nie do pomyślenia jest korzystanie z koedukacyjnej toalety. Coraz więcej szkół samych zgłasza się do programu, Dzięki któremu mają szansę na szkolenia dla nauczycieli, dofinansowanie pomocy naukowych oraz udział w kampanii edukacyjnej wśród lokalnej społeczności.

W ramach projektu szkoli się również nauczycieli, aby zachęcali dziewczęta do nauki. „Namawiamy każdego, aby posyłał również swoje córki do szkoły, aby miały szanse osiągnąć taki poziom edukacji, a jakim marzą, bo to pomoże nie tylko im, ale przede wszystkim będzie budować nasz kraj – dodaje jeden z nauczycieli zaangażowanych w program.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu