Munyurangabo: Film o pojednaniu

afryka.org Polecamy Munyurangabo: Film o pojednaniu

„Munyurangabo”, zrealizowany przez mieszkającego w Nowym Jorku koreańskiego reżysera Lee Isaaca Chunga, to jedno z najbardziej odważnych dokonań filmowych ubiegłego roku. 8 sierpnia wchodzi na ekrany polskich kin.

Uznany za jeden z najlepszych i najbardziej wiarygodnych filmów, ukazuje moralne i emocjonalne następstwa ludobójstwa w Ruandzie w 1994 roku, w wyniku którego zostało zabitych ponad 800 000 ludzi… Nakręcony z przejmującą dokładnością i głębokim humanizmem, urasta do jednego, wielkiego apelu o pojednanie.

O czym jest ten film

Po kradzieży maczety z rynku w Kigali, nastoletni Munyurangabo i jego przyjaciel Sangwa, opuszczają miasto i wyruszają w podróż śladami przeszłości.

Munyurangabo chce pomścić swego ojca, który został zabity podczas ludobójstwa. W drodze towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Sangwa, który chce odwiedzić rodziców. Uciekł z domu kilka lat temu i od tamtej pory nie miał kontaktu z rodziną. Chociaż chłopcy planowali zostać u rodziców Sangwy tylko kilka godzin, ich pobyt przedłuża się na kilka dni. Rodzice Sangwy nie są zadowoleni z wizyty Munyurangabo, ponieważ pochodzi on z innego plemienia, i ostrzegają syna, że Hutu i Tutsi wciąż są wrogami. Przyjaźń Munyurangabo i Sangwy zostaje wystawiona na próbę.

Jak powstał?

Choć tematem filmu jest zemsta, nie ma w nim przemocy. Natomiast dylematy dwóch nastolatków, poszukujących zemsty za śmierć rodziców jednego z nich, doskonale ilustrują podziały ruandyjskiego społeczeństwa.

Film został nakręcony w Ruandzie, a wszystkie role zagrali naturszczycy: ruandyjscy studenci, sieroty – ofiary ludobójstwa, uchodźcy – oni wszyscy stanowili zarówno obsadę, jak i ekipę filmową. Wiele scen w filmie zainspirowały historie z ich prawdziwego życia. Dzięki czemu film, choć zrealizowany przez twórcę z Zachodu, jest zaskakująco afrykański, zarówno w temacie, jak i wrażliwości.

“Munyurangabo” to pierwszy film fabularny zrobiony w języku kinyarwanda.

Aktorzy

RUTAGENGWA JEFF (Munyurangabo)

Jeff – osierocony po tym, jak jego ojciec zaginął podczas wojny, w wieku 11 lat przyjechał do Kigali, tam żył na ulicy, utrzymując się z małych kradzieży. Po kilku nieudanych próbach zdobycia edukacji (finansowo stało się to dla niego niemożliwe), Jeff zaczął pracować w Kimisagara, najstarszym publicznym targowisku Kigali. W rezultacie udało mu się zdobyć mieszkanie w jednej z ubogich, sąsiednich dzielnic. W 2006 roku dowiedział się, że jego ojciec nie zginął podczas ludobójstwa i żyje jako uchodźca w Ugandzie. Spotkali się w 2007 roku.

DORUNKUNDIYE ERIC (Sangwa)

Po tym jak jego ojciec został zabity podczas ludobójstwa, Eric opuścił rodzinną wioskę z powodu trudnych warunków domowych i przeniósł się do Kigali. Pracował na targowisku Kimisagara. Zamieszkał w biednej dzielnicy i pomagał matce i rodzeństwu, którzy zostali na wsi. Po pracy przy “Munyurangabo”, Eric ma nadzieję, że zagra jeszcze w innych ruandyjskich filmach.

UWAYO B. EDOUARD (poeta)

„Uwayo” to pseudonim, naprawdę nazywa się Edouard Bamporiki i pochodzi z zachodniej części Ruandy. Jako jedyny mężczyzna w rodzinie, który przeżył ludobójstwo, musiał zaopiekować się matką i siostrami, wspierając je finansowo. Znalazł pracę po przeniesieniu się do Kigali. Tam odkryto jego pisarski talent, zarówno dramacie jak i poezji. Uwayo jest powszechnie znany w swoim kraju, zwłaszcza ze swojej poezji. W lokalnym radiu pracuje jako dramaturg. W 2006 roku został odznaczony jako zasłużony poeta podczas oficjalnej ceremonii Ruandyjskiego Dnia Wolności. Brał udział w kolejnych warsztatach prowadzonych w Ruandzie przez Chunga i niedawno zrobił swój pierwszy film. W przyszłości chce zostać reżyserem.

manana

“MUNYURANGABO”
reżyseria: Lee Isaac Chung; scenariusz: Lee Isaac Chung, Samuel Gray Anderson; zdjęcia: Lee Isaac Chung; muzyka oryginalna: Wibabara Claire; obsada: Rutagengwa Jeff (Munyurangabo), Dorunkundiye Eric (Sangwa), Nikurikuyinka Jean Marie, Harerimana Jean Pierre Mulonda, Uwayo B. Edouard (poeta), Nyirabucyeye Narcicia, Rugazora Etienne; produkcja: Almond Tree Films; rok i kraj produkcji: 2007, Ruanda/USA; czas trwania: 97 minut

wersja językowa:
kinyarwanda

festiwale:
Grand Prix Jury AFI Los Angeles International Film Festival 2007
MFF Cannes 2007 oficjalna selekcja Un Certain Regard
MFF Toronto 2007
MFF Rotterdam 2007
MFF Berlinale 2007

 Dokument bez tytułu