Misja w Czadzie trwa dalej

afryka.org Wiadomości Misja w Czadzie trwa dalej

Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła do 15 marca 2009 roku mandat, na mocy którego w Czadzie i w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), stacjonuje oenzetowska misja pokojowa.

Misja ONZ w Czadzie i RŚA (MINURCAT) zaczęła się w marcu. Jej celem jest ochrona miejscowej ludności i uchodźców, którzy przebywają w rejonach, dotkniętych działalnością ugrupowań rebeliantów. Obok ONZ, stacjonuje misja wojskowa Unii Europejskiej (UE), która powstała z inicjatywy Francji, mającej swoje interesy w tej części Afryki. Pomimo ogłoszenia niepodległości przez Czad i RŚA, Francuzi wciąż decydują o tym, kto rządzi w obu krajach. To przy pomocy Paryża do władzy doszedł prezydent Czadu, Idriss Deby. Rebelianci, którzy próbowali na początku br. obalić Deby’ego zostali wyparci dopiero ze stolicy kraju, Ndżameny, przy pomocy wojsk francuskich.

MINURCAT ma za zadanie wspierać siły EUFOR, w większości złożone z Francuzów. Do 31 lipca, w ramach oenzetowskiej misji przyjechało 233 umundurowanych funkcjonariuszy policji i obserwatorów wojskowych oraz ponad 200 pracowników cywilnych. Jednak o powodzeniu misji zdecydują przede wszystkim żołnierze z EUFOR-u.

Docelowo 3300 żołnierzy z UE mają zastąpić błękitne hełmy w liczbie 6000. Zmiana mandatu EUFOR-u na oenzetowski może dojść do skutku już w przyszłym roku.

Obecnie sytuacja wygląda najgorzej we wschodnim Czadzie, gdzie przebywa aż 300 tysięcy uchodźców z sudańskiego Dar Furu i 200 tysięcy uchodźców wewnętrznych. W trudnym położeniu są też mieszkańcy RŚA, gdzie na dużych obszarach, szczególnie na wschodzie kraju uaktywnili się rebelianci, walczący z armią rządowa.

ostro

 Dokument bez tytułu