Mauritius świętuje jak Indie

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Mauritius świętuje jak Indie

Mauritius to dom dla ponad miliona osób. Mieszkańcy tego kraju pochodzą z różnych kultur i kontynentów. Każda z nich zachowała swoje tradycje. Jednak Hindusi to grupa na wyspie najliczniejsza – prawie 70 procent mieszkańców. Dlatego tak ważną rolę w życiu Mauritiusa, odgrywają hinduskie święta.

Maha Shivahatree

Pod koniec lutego, wokół jeziora Grand Bassin ma miejsce Maha Shivahatree. Trzysta tysięcy hindusów, wszyscy ubrani na biało, udają się na pielgrzymkę by oczyścić się w "Ganga-Talao", którego wody są – według lokalnej tradycji – w kontakcie z wodami Gangesu w Indiach. Podczas czterech dni, pielgrzymi przemierzają pieszo cały kraj, by dotrzeć do świętego jeziora. Na ramionach niosą wspaniały Kanwar, lekką konstrukcję bambusową, ozdobioną cienkim papierem, lustrami i obrazami Shivy (członka trójcy hindusów). Maha Shivahatree jest słusznie uznawana za najważniejsze i najwspanialsze święto ortodoksyjnych hindusów na Mauritiusie.

Divali

W październiku ma miejsce Divali, Święto Światła, związane z historią uwolnienia Laksmi, bogini bogactwa uwięzionej przez Bali, króla demonów. W dniu Divali, wierni proszą boginię o urodzajny następny rok. Świątynie i domy rozświetlają się wówczas wielokolorowymi lampkami, lampionami i świecami. Wieczorem, bramy i okna są otwarte, a wierni są gotowi na przyjęcie bogini Laksmi.

Tamilskie święta

Często do tego samego, hinduskiego, worka wrzuca się Tamilów. Jednak tamilscy mieszkańcy Mauritiusa różnią się od pozostałych przybyszów z Indii swoim świętem. W styczniu i w lutym, po dziesięciodniowym poście, obchodzą Cavadee. Post pomaga oczyszczeniu. To pozwala połączyć się z bóstwem.

Samo słowo "cavadee" oznacza wygięte drewniane łuki, na których zawieszone są dwa dzbany z mlekiem – "sembous". Wyznawcy niosą też statuę Mourougana, syna boga Shivy. Z tyłu za cavadee idą, ubrani w szafranowe ubrania, pokutnicy. Po dotarciu do świątyni, dzbany są odczepiane i ich zawartość zostaje wylana na statuę Mourougana. Zwyczaj ten znany jest jako Pal Avisegum, co oznacza mleczną kąpiel i jest wyrazem daru życia, którego symbolem jest właśnie mleko.

Z kolei "Ognisty Marsz" to widowiskowy obrzęd, organizowany raz do roku we wszystkich tamilskich świątyniach. Po odbyciu różnych wprowadzających tańców, wtajemniczeni oczyszczają się, przebiegając boso siedmiometrowy pas żarzących się węgli. Ku zdziwieniu widzów, adepci wychodzą z tej próby nietknięci.

Mauritius, który geograficznie należy do Afryki, jest często uznawany za małe Indie. Hinduska większość uczyniła z wyspy swoje miejsce. Dlatego tradycja i religia z Indii dominują w maurytyjskim kalendarzu świąt.

Magdalena Syguła

 Dokument bez tytułu