Masakra słoni w Kamerunie

afryka.org Wiadomości Masakra słoni w Kamerunie

Organizacja ekologiczna WWF opublikowała materiał filmowy zrealizowany na miejscu masakry słoni w Kamerunie. Ciała słoni pozbawionych ciosów pozostawiono dokładnie tam, gdzie padły zwierzęta. Kłusownicy zabili ponad 300 słoni. Masakry dokonano w Parku Narodowym Bouba N’Djida.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy zginęła prawie połowa populacji słoni żyjących na terenie tego parku – mówi Zuzanna Podgórska z WWF Polska. – Kłusownicy, którzy dokonali masakry pochodzą najprawdopodobniej z Czadu i Sudanu. Czad również boryka się z problemem kłusownictwa. Tylko w czasie jednego nielegalnego polowania pod koniec maja zginęło w tym kraju ponad 30 słoni.

Afryka Środkowa coraz częściej ma problemy z kłusownictwem. Z raportu opublikowanego w lipcu br. przez WWF wynika, że co roku dziesiątki tysięcy afrykańskich słoni stają się ofiarami kłusowników. Cenne ciosy i produkty z kości słoniowej trafiają na rynek w Chinach i Tajlandii. Większość państw Afryki Środkowej otrzymała od WWF żółtą lub czerwoną kartkę za niedostateczną ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, w tym słoni. Jednocześnie kraje Azji, z których pochodzi większość zamówień na kość słoniową, robią wciąż za mało, żeby zapobiec przemytowi i dystrybucji wykonanych z niej produktów.

W Tajlandii nielegalne produkty z kości słoniowej można kupić nawet na targu z pamiątkami – dodaje Podgórska. – Turyści często nie zdają sobie sprawy, że kupują produkty pochodzące z rynku nielegalnego handlu. Takie pamiątki mogą być wykonane z ciosów słoni, które zostały brutalnie zabite w parku narodowym w Kamerunie lub w Czadzie.

W celu przeciwdziałania kłusownictwu WWF we współpracy z pracownikami parku będzie wspierał wzmocnienie patroli strzegących zwierząt w parkach narodowych. W ciągu najbliższych pięciu lat liczba strażników ma wzrosnąć aż o 2,5 tysiąca osób. Zmienione zostaną również władze Parku Narodowego Bouba N’Djida, oskarżone o korupcję.

inf. za WWF

 Dokument bez tytułu