Marokański przekręt w Brukseli

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Marokański przekręt w Brukseli

1 lipca zacznie obowiązywać nowe porozumienie dotyczące rolnictwa między Unią Europejską a Marokiem. Ułatwi ono Marokańczykom eksport jeszcze większej ilości płodów rolnych wyprodukowanych na okupowanych przez marokańskie wojska terytoriach Sahara Zachodniej.

Nowy raport przygotowany przez Western Sahara Resource Watch alarmuje, że po raz kolejny Maroko otrzymało z Brukseli przyzwolenie na generowanie zysków kosztem okupowanego terytorium. Większość produktów, które będą przedmiotem eksportu do UE zapewni zyski plantacjom należącym do marokańskiego króla, które działają niezgodnie z międzynarodowym prawem. Dochody z tej sprzedaży płodów rolnych Europie nie trafią nawet w najmniejszym procencie do prawowitych mieszkańców zachodniosaharyjskiego terytorium.

Raport dowodzi też, że Maroko ukrywa rzeczywiste pochodzenie eksportowanych produktów. W rezultacie konsument, który chce upewnić się, że dany produkt nie pochodzi z terytorium Sahary Zachodniej, nie będzie miał takiej możliwości. Marokańczycy wszystko oznaczają jako produkt marokański. Stoi to w sprzeczności z unijną dyrektywą, która gwarantuje prawo do informacji o rzeczywistym pochodzeniu towaru.

Co więcej, produkty pochodzące z terenów okupowanych przez Maroko, są certyfikowane przez marokańskie Ministerstwo Rolnictwa, jako „marokańskie”, i dzieje się to za zgodą UE. W tym przypadku UE stosuje zupełnie inna miarę niż w sytuacji importu np. warzyw z izraelskich osiedli położonych wśród obszarów zamieszkanych przez Palestyńczyków. Maroko jest w przeciwieństwie do Izraela, ewidentnie faworyzowane przez Brukselę, z racji swojego strategicznego położenia, oraz udziałów francuskich firm w agrobiznesie marokańskiego króla.

UE powinna wstrzymać import marokańskich produktów rolnych do czasu wyegzekwowania od Maroka wstrzymania wysyłki produktów, które pochodzą z zachodniosaharyjskiego terytorium – mówi Paweł Średziński z Fundacji “Afryka Inaczej”, reprezentant WSRW w Polsce. – W obecnej sytuacji, wybierając produkty rolne w sklepie, pozostaje zrezygnować z zakupu tych wyprodukowanych przez marokańskich producentów.

Sahara Zachodnia jest okupowana przez Maroko od 1975 roku. Od tego czasu, pomimo międzynarodowych rezolucji, marokańskie władze nie zrezygnowały z kontroli tego terytorium, wbrew woli jego rdzennych mieszkańców. Marokańczycy prowadza natomiast eksploatację zachodniosaharysjkich zasobów naturalnych, a także akcję kolonizacyjną, która zmieni układ demograficzny na korzyść Rabatu.

Przeczytaj pełną treść raportu!

 Dokument bez tytułu