Mamadou Diouf i subiektywny przewodnik po jego dyskografii

afryka.org Kultura Muzyka Mamadou Diouf i subiektywny przewodnik po jego dyskografii

Znamy Mamadou Dioufa jako DJa w warszawskich klubach, ale bardzo często zapominamy o płytach które nagrał. Kinior, Voo Voo, Anna Maria Jopek… z nimi śpiewał, z nimi tworzył muzykę. Wszystkim zainteresowanym polecamy tę krótką ściągę z dyskografii. A muzyczna historia Mamadou zaczęła się od…

African snow – MC 1993, CD 2000

Pierwszy album Mamadou nagrany z Orkietrą Kiniora (Wlodzimierz Kiniorski, Radek Nowakowski). Teksty autorstwa Mamadou i muzyka Kiniora powstały zimą 93’ w teatrze Witkacego w Zakopanem.
Płyta miesiąca września 2000 world music w World Entertainment Network, na liście przebojów BBC Charlie’go Gilletta

Poźniej była Fakira – Kinior & Mamadou , 2002, kolejna wspólna płyta z Kiniorem. 

W latach 1995–2000 Mamadou Diouf współpracował jako wokalista z legendarnym już zespołem VOO VOO i nagrał:

Zapłacono (1994) to album zespołu Voo Voo, jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych w historii tej grupy… oraz Rapatapa – to ja – wydany w roku 1995.

Mamadou zaśpiewał też w duecie z Anną Marią Jopek na płytach: Ale jestem (1997) i Jasnosłyszenie (1999).

Ale o tej płycie sam Mamadou mówi, że to szczególny albumBogdan Loebl, St. Africa, Incarnations W-wa – Dla Anny, ul. Zachodzącego Słońca (2005). Podczas jego nagrywania spotkali się: gitarzysta Becaye Aw (obecnie mieszka w Norwegii), z którym Mamadou rozpoczął swoją przygodę z muzyką w drugiej połowie lat 80.; znani z „Kapeli ze wsi Warszawa” Maja Kleszcz i Wojtek Krzak oraz Bogdan Loebl – poeta, autor kilkuset tekstów piosenek i bluesów między innymi dla zespou Breakout i Tadeusza Nalepy.

Od końca lat 90. Mamadou jest wokalistą zespołu TAM TAM PROJECT Piotra Jacksona Wolskiego. Zespół wydał dwie płyty: Tam Tam Project – 2001 i Sunu music – 2005. Szczególnie ten drugi album – z żywiołowym „Chodź ze mną, chodź ze mną, ja Polskę znam, pokażę ci Dakar nie będziesz sam” i z Tytusem Wojnowiczem, w teledysku do tej piosenki wiezionym przez Mamadou na skuterze przez stolicę Polski – zasługuje na uwagę.

A z płyt innych.

Mamadou zaśpiewał po polsku na płycie Pana Yapy – Załoga II. Piosenki zaśpiewali m.in.: Ewa Bem, Reni Jusis, Mietek Szcześniak, Paweł Kukiz, Jorgos Skolias, Młodzi Pospieszalscy.

Pozostaje tylko zaprosić do słuchania.

(md, ps) 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *