Malaria w odwrocie?

afryka.org Wiadomości Malaria w odwrocie?

“Malaria Journal” donosi, że z kilku rejonów Afryki znikają komary przenoszące malarię. Naukowcy nie potrafią rozwikłać przyczyny tego zniknięcia.

Do gwałtownego spadku zachorowań na malarię doszło w takich krajach jak Erytrea, Kenia, Ruanda, Tanzania i Zambia. Dane zebrane w tych krajach wskazują wyraźnie, że zmniejsza liczba osób chorych. Po części można to wytłumaczyć wprowadzeniem programu dystrybucji moskitier. Jednak zdaniem zespołu duńskich i tanzańskich naukowców, to tylko częściowe wyjaśnienie.
Duńsko-tanzański zespół chwytał przez ostatnią dekadę komary. O ile w 2004 naukowcy chwytali 5 tysięcy komarów, to już pięć lat później było ich zaledwie 14. Co istotne, komary były chwytane we wsiach, gdzie nie stosuje się moskitier.

Wśród przyczyn spadku liczby komarów badacze podają zmiany klimatu. Opady w ostatnich latach nie zawsze są odnotowywane w okresie pory deszczowej. Mogło to zaburzyć cykl rozwoju komarów. Profesor Dan Meyrowitsch z kopenhaskiego uniwersytetu szuka przyczyn gdzie indziej. Być może owady giną z powodu wirusa albo grzyba, który je unicestwia. Nie oznacza to, że malaria zniknie. Z czasem komary roznoszące malarię znów będą liczne – ostrzegają naukowcy.

mm

 Dokument bez tytułu