Koniec Osaki, Kenia na drugim

afryka.org Wiadomości Koniec Osaki, Kenia na drugim

Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w Osace dobiegły końca. Przez ostatnie trzy dni nie było wiele konkurencji w których triumfy święciliby Afrykańczycy. Jednak…

Nie można było przegapić finału biegu na 5000 metrów kobiet. W finale wzięły udział trzy Etiopki, trzy Kenijki i Etiopka w barwach Turcji Elvan Abeylegesse, która wzięła udział w największej liczbie konkurencji długodystansowych.

Jak zawsze na takich dystansach o podziale medali zadecydowało ostatnie okrążenie. Meseret Defar nie pozostawiła nikomu wątpliwości co do swoich możliwości i formy. Rekordzistka świata na tym dystansie zdobyła mistrzostwo świata wyprzedzając sprintem trzy Kenijki i Abeylegesse.

W finale 4×100 metrów sztafet znalazła się reprezentacja Nigerii, jednak tak jak ekipa polska biegu nie ukończyła.

W ostatnim dniu mistrzostw odbył się maraton kobiet. Tu znów triumfowała Kenia. Catherine Ndereba, po raz czwarty zdobyła medal na mistrzostwach świata, drugi złoty. Pierwszy zdobyła w Paryżu w 1999 roku. 35-letnia Kenijka pokonała dystans 50 kilometrów w czasie 2:30.37. pozostałe Kenijki uplasowały się na miejscach 7,8, 24 i 25. Bieg ukończyła też reprezentantka Algierii (na miejscu 16) oraz Etiopka Asale Tafa (22).

W finale rzutu oszczepem siódme miejsce zajął reprezentant RPA John Robert Oosthuizen, rzucając na odległość 84,52 metrów, ponad 4 metry mniej niż zwycięzca.

Finał biegu mężczyzn został rozegrany w afrykańskim stylu, czyli zadecydował końcowy sprint. Pierwsze miejsce i drugi medal na tych mistrzostwach zdobył Bernard Lagat. Drugie zajął Eliud Kipchoge z Kenii a trzecie Moses Kipsiro z Ugandy. Miejsca 5 i 8 należały do Etiopczyków a pierwszą dziesiątkę zamknął Erytrejczyk Ali Abdalla.

Kenia triumfowała również w finałowym biegu mężczyzn na 800 metrów. Piękna rywalizacja rozegrała się pomiędzy ostatecznym zwycięzcą, Kenijczykiem Alfredem Kirwa Yego i goniącym go Kanadyjczykiem.

Swoją obecność w biegu na 1500 metrów kobiet zaznaczyły Kenijka Viola Kibiwot, zajmując 6. miejsce i Marokanka Mariem Selsouli, zajmując miejsce 5.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca mistrzostw. Potęgą lekkoatletyczną okazała się Kenia, która zajmuje drugie miejsce w ostatecznej klasyfikacji mistrzostw, zdobywając razem 13 medali. Ale tuż za nią, na miejscu 4. plasuje się Etiopia, na miejscu 28. Maroko i wspólnie na 37. Tunezja i Uganda. Teraz czekamy na występy na Olimpiadzie w Pekinie.