Kolejne trzy dni w Osace i znowu Afryka

afryka.org Wiadomości Kolejne trzy dni w Osace i znowu Afryka

Kolejne trzy dni Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Osace przyniosły kolejne sukcesy dla Afryki. We wtorek oglądaliśmy rywalizację, w której wystąpili wyłącznie reprezentanci krajów afrykańskich lub Afrykańczycy wykupieni przez Bahrajn, Katar czy Szwecję.

W biegu liczyli się Kenijczycy. Od początku prowadził Kenijczyk w barwach Szwecji jednak ostatecznie zajął on czwarte miejsce. Trzy pierwsze należały do reprezentantów Kenii. Pierwsze zajął Brimin Kipruto z czasem 8:13.82. dwa kolejne odpowiednio Ezekiel Kemboi, mistrz olimpijski z Aten (8:16.94) i Richard Mateelong (8:17.59).

Tuż po biegu na 3000 metrów, został rozegrany finał kobiet na 800 metrów. Wszyscy oczekiwali Marii de Lurdes Mutoli, 34-letniej zawodniczki z Mozambiku, która zapowiedziała, że tym biegiem zakończy karierę. Mutola wywalczyła dotychczas trzy mistrzostwa świata i złoto olimpijskie w Sydney w 2000 roku. Jednak nie udało jej się wygrać ostatniego biegu, a nawet go ukończyć. Mistrzyni zeszła przed końcem, prawdopodobnie z kontuzją kolana, a być może dlatego żeby nie zakończyć biegu nie na pierwszej pozycji.

Dystans ten ma już nową gwiazdę. Mistrzynią została Janeth Jepkosgei z Kenii. Jest pierwszą Kenijką, która zdobyła mistrzostwo na średnim dystansie. Jednak mistrzostwo to nie wszystko, ponieważ Jepkosgei pobiła również swój życiowy rekord i zdobyła najlepszy w tym roku czas na świecie 1:56.04. Drugie miejsce zajęła Marokanka Hasna Benhassi, srebrna medalistka olimpijska z Aten.

W środę odbył się finał biegu na 1500 metrów mężczyzn. Tu również triumfowała Kenia. Asbel Kiprop i Shadrack Korir zajęli odpowiednio czwarte i trzecie miejsce. Rashid Ramzi z Bahrajnu uplasował się na miejscu drugim. Natomiast na pierwszym znalazł się Bernard Lagat w barwach Stanów Zjednoczonych. Lagat pochodzi z Kenii i często powtarza, że jest dumny ze swojego pochodzenia. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch Algierczyków, na piątym i szóstym miejscu.

W finale skoku w dal pojawiły się również afrykańskie akcenty. Godfrey Mokoena z RPA skacząc na odległość 8.19 metrów zajął piąte miejsce a Ndiss Kaba Baji z Senegalu z odległością 8.01 metrów szóste. Zwycięzca konkurencji skoczył 8.57 metrów.

Do finału biegu na 5000 metrów zakwalifikowali się już Etiopczyk Tariku Bekele, Hicham Bellani z Maroka i Moses Kipsiro z Ugandy.

W klasyfikacji generalnej Kenia przesunęła się na trzecie miejsce: 3 złote medale, 1 srebrny i 4 brązowe, Etiopia na piąte: 2 złote medale i 1 srebrny, a Maroko na miejsce dziewiętnaste i Tunezja na trzydzieste pierwsze.