KATI KATI

afryka.org Kultura Film KATI KATI

Na tegorocznej AfryKamerze zobaczymy polską premierę filmu ” Kati Kati”. “Stanowiący wspaniałą niespodziankę „Kati Kati” odwołuje się do najlepszych filmowych tradycji, unikając stylistycznych pułapek i klisz gatunkowych.”

Gdzieś w środku obcej, wyludnionej przestrzeni kenijskiej sawanny budzi się ze snu główna bohaterka filmu, Kaleche. Kobieta straciła pamięć – nie wie, kim jest ani skąd się wzięła tu, gdzie ją zastajemy. Wkrótce spotyka wędrujące po okolicy postaci, które uświadamiają jej, że nie żyje i po śmierci znalazła się w swojego rodzaju czyśćcu – uśpionym, znieruchomiałym świecie, gdzie wszyscy zdają się cierpieć na amnezję i czekać na zmianę, która nigdy nie nadchodzi.

Zrealizowany w Kenii we współpracy z Niemcami (jednym ze producentów był Tom Tykwer) film podbił serca festiwalowej publiczności. Aż trudno uwierzy, że to dopiero pełnometrażowy debiut pochodzącego z Nairobi Mbithiego Masyi, znanego dotąd ze swoich osiągnięć w video-arcie. Twórca zbudował pełną i wymowną wizję świata, która zostaje w pamięci na długo. Poetycka opowieść to także metaforyczny obraz współczesnej Kenii, która od kilku lat mozolnie wychodzi z sytuacji kryzysu, ale wciąż napotyka na ogromne problemy.

Źródło: Afrykamera.pl / Magdalena Bartczak

Nagrody / wyróżnienia:
2016 Toronto International Film Festival – nagroda FIPRESCI dla największego filmowego odkrycia
2017 Palm Springs International Film Festival – specjalna nagroda jury dla reżysera w kategorii „Nowe Głosy / Nowe Wizje”

Mbithy Masyi – urodzony i wychowany w Nairobi. Filmowiec, pisarz i artysta, który zaczynał karierę w reklamie. Sława przyszła podczas współpracy z bardzo eksperymentalnym kolektywem Just A Band, z którego przeszedł do film i muzyki. Na przestrzeni czterech lat pracował nad wieloma instalacjami video w tym „Kudishnyao!”, który trafił na ekspozycję Rush Gallery w Nowym Jorku w 2012 roku. Mbithi Masya jest sławnym reżyserem wideoklipów.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 Dokument bez tytułu