Kadafi znowu w grze

afryka.org Wiadomości Kadafi znowu w grze

W Chartumie, stolicy Sudanu, odbyło się spotkanie w sprawie „zgody z Tripoli”, porozumienia, którego celem jest zakończenie konfliktu między Czadem a Sudanem. Jego obie strony oskarżają siebie o naruszanie granic i wspieranie wrogich im ruchów rebelianckich. Pomimo zawarcia porozumienia w lutym 2006 roku, stosunki między tymi krajami można określić jako bardzo napięte.

W celu wprowadzenia porozumienia w życie powstała komisja ds. bezpieczeństwa. To właśnie jej spotkanie miało miejsce w sudańskiej stolicy.

Środowe spotkanie w Chartumie ma oznaczać powrót do realizacji postanowień „zgody z Tripoli”. Uczestniczyły w nim obie strony konfliktu oraz przedstawiciele Libii i Erytrei. I Czad i Sudan zapowiedziały, że chcą doprowadzić do jak najszybszego przywrócenia spokoju na wspólnej granicy oraz że są gotowe do współpracy. Jednocześnie ustalono, że biuro komisji zostanie otwarte w Libii.

Przywódca Libii Muammar al-Kadafi był głównym inicjatorem „zgody z Tripoli”. Chciał w ten sposób podkreślić swoje rolę w rozwiązywaniu konfliktów w Afryce. Jednak wydarzenia, które miały miejsce po zawarciu tego porozumienia zaprzeczały obwieszczonemu przez Libię sukcesowi. Spotkanie w Chartumie jest próbą powrotu do roli głównego mediatora.

Jednak, aby porozumienie z Tripoli stało się faktem potrzebna jest dobra wola obu stron konfliktu. Wciąż nie ma wspólnych sił patrolujących czadyjsko-sudańskie pogranicze. Nie ma też jeszcze specjalnych obserwatorów, którzy mieliby na bieżąco monitorować sytuację na niespokojnej granicy.

(ps, Jana)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *