Jeszcze jedna próba pojednania Czadu i Sudanu

afryka.org Wiadomości Jeszcze jedna próba pojednania Czadu i Sudanu

Prezydenci Czadu – Idriss Deby – i Sudanu – Omar al-Bashir – podpisali akt pojednania w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Celem porozumienie jest definitywne zakończenie tarć pomiędzy tymi dwoma krajami Afryki. Podpisanie ugody miało miejsce na szczycie zorganizowanym przez saudyjskiego monarchą króla Abdullaha.

Oba kraje zobowiązały się nie wspierać rebeliantów operujących na ich terytorium – Czad oskarżał Sudan o pomoc rebeliantom, którzy z terytorium Sudanu przeprowadzali ataki na czadyjską armię rządową, a Sudan obarczał winą Czad za ingerencję w sprawy Dar Fur.

Szczyt w Rijadzie odbył się dokładnie dzień po tym, jak przedstawiciele obu państw oraz Libii i Erytrei spotkali się w Chartumie w sprawie powołania wspólnych sił zbrojnych i wysłania obserwatorów do monitorowania sytuacji na niespokojnym pograniczu przewidzianych we wcześniejszej „zgodzie z Tripoli” podpisanej z inicjatywy libijskiego przywódcy Muammara al.-Kadafiego.

Bezpośrednią przyczyną jego zwołania stał się incydent z 9 kwietnia br., w którym doszło do wymiany ognia pomiędzy czadyjskimi i sudańskimi żołnierzami. W wyniku tego starcia zginęło 17 Sudańczyków.

W listopadzie 2006 roku Czad oskarżył nie tylko Sudan, ale i „pewne grupy” w Arabii Saudyjskiej o wsparcie czadyjskich rebeliantów, którzy podjęli ofensywę w celu obalenia prezydenta Deby’ego. Wysłał nawet w tej sprawie oficjalne pismo adresowane do Rady Bezpieczeństwa ONZ wskazując na udział saudyjskiej rodziny królewskiej w rekrutacji i dozbrajaniu najemników.

(kofi, france24)

 Dokument bez tytułu