Jak naprawiać świat? Premiera filmu „Kanthari – u źródeł zmian”

afryka.org Kultura Film Jak naprawiać świat? Premiera filmu „Kanthari – u źródeł zmian”

To film o ludziach ze środowisk zmarginalizowanych, którzy z zapałem i determinacją naprawiają
świat. O tym jak doświadczanie nieszczęść i przemocy można przekuć w zadziwiającą moc do
pomagania potrzebującym i dokonywania zmian. Premiera azjatycko-afrykańsko-europejskiej
produkcji o liderach zmian społecznych odbędzie się 22 października w Europejskim Centrum
Solidarności w Gdańsku w ramach All About Freedom Festival.

Coraz więcej mówi się o tym, że globalizacja w obecnym wydaniu zubaża relacje międzyludzkie i prowadzi do destrukcji życia na Ziemi. Coraz więcej poszukuje się rozwiązań mających na celu odwrócenie tej tendencji. Zaczynamy rozumieć, że trwałe zmiany dokonują się poprzez inicjatywy oddolne, angażujące samych zainteresowanych. Aktywizm społeczny przestał się już kojarzyć z manifestacjami.

Tomek Kozakiewicz, Sopocianin, z pasją do podróżowania i umiejętnościami przedsiębiorczymi, które aktywnie zdobywał na studiach (Wydział Ekonomii, Uniwersytet Gdański) wyruszył w podróż po świecie, gdzie…wszystko się zaczęło. Tak, zgadza się! Pracował w korporacji, czuł, że ten „wyścig szczurów” nie jest dla niego. W końcu rzucił pracę i ruszył przed siebie. Taki scenariusz napotykamy coraz częściej. Dla niektórych to już pewien model życia. Tyle, że ta historia zaowocowała projektami, które zmieniły i wciąż
zmieniają życie wielu ludzi na całym świecie.

W Nepalu, Indiach, a wreszcie w Afryce, zetknął się z osobami ze zmarginalizowanych grup
społecznych. Żył i działał z niewidomymi, albinosami, kobietami dotkniętymi przemocą, więźniami itd.
– Żaden zagraniczny ekspert, żadna organizacja nie ma w sobie tyle motywacji do realizacji projektów społecznych, ile ci faktycznie do tych grup należący – mówi Tomek Kozakiewicz, aktywista społeczny i założyciel organizacji Kanthari+, w ramach której integruje i promuje działaczy społecznych na świecie, absolwentów Instytutu Kanthari w Indiach, o których m.in. jest ten film.

Hart ducha bohaterów filmu „Kanthari – u źródeł zmian” i wytrwałość w działaniach sprzeciwiających się szkodliwym tradycjom inspirują widza, by podążał swoją drogą i nie zważał na kłody, które pojawiają się pod nogami.

– Nasi widzowie z pokazów przedpremierowych czy z Sopotu, Oxfordu czy Indyjskiej Kerali często wracali do domów z poczuciem pewnego oczyszczenia i ulgi, jakby zrzucali z siebie ciężar ich codziennych wyzwań – mówi Tomek.

Film pokazuje, że wiele z tych osób, które postrzegamy jako słabsze ma pomysł na to, co zrobić, by żyło im się lepiej. Trzeba być jedynie otwartym na to, by ich wysłuchać i stworzyć przestrzeń, by mogli stać się podmiotami (a nie przedmiotami) działań. Świadomość byśmy pozwolili im samym naprawiać własne podwórka może być dla widzów pewną ulgą, a być może zachęci do włączenia się w ich projekty.

W filmie zobaczymy m.in. historię masajki, która opracowała alternatywny sposób obrzezania kobiet, Ojoka z Kenii, który założył pasiekę dla osób niewidomych, czy Jayne, walczącej o prawa albinosów. Dzięki staraniom fundacji SolidarityFilmDoc bohaterowie filmu przyjadą na światową premierę do Gdańska prosto z Indii i Kenii. Po premierze zapraszamy na SPOTKANIE z bohaterkami filmu i producentami – Tomkiem Kozakiewiczem (Polska) i niezależnym dokumentalistą – Marijnem Poels (Holandia).

Film powstawał w Sopocie i w Berlinie dzięki wsparciu stu wyjątkowych osób i instytucji, w dużej mierze z Polski. Fundacja SolidarityFilmDoc jest współproducentem. Film rozpoczął już swoją rundę festiwalową od zakwalifikowania się do oficjalnej selekcji na Chicago International Social Change Festival 2015!

Miejsce premiery filmu zostało wybrane nieprzypadkowo. Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności – centrum SOLIDARNOŚCI Europy – gdzie Idea Solidarności Sierpnia 1980 przekuwana jest w Międzynarodową Solidarność Społeczną w działaniu. Film to mocny głos w dyskusji jak efektywnie realizować pomoc krajom Afryki poprzez mądrze realizowaną SOLIDARNOŚĆ, a nie dobroczynność.

Zapraszamy na międzynarodową premierę!

Wywiad z Tomkiem Kozakiewiczem możecie przeczytać tutaj.

Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu