Haidar wróciła do domu

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Haidar wróciła do domu

Aminatou Haidar, działaczka zachodniosaharyjskiego ruchu niepodległościowego odniosła zwycięstwo. Po miesięcznej głodówce Maroko zgodziło się na jej powrót do okupowanej przez marokańskich żołnierzy Sahary Zachodniej.

Haidar rozpoczęła swój protest w listopadzie, kiedy Marokańczycy zawrócili ją do Hiszpanii, po tym jak odmówiła przyznania się do marokańskiego obywatelstwa, twierdząc, że jest Saharyjką a nie Marokanką. To obudziło wściekłość marokańskich służb granicznych, które zdając sobie sprawę, z tego, że Haidar jest uznaną na świecie postacią, i nie można jej już po prostu aresztować zabrały jej dokumenty i kazały odlecieć na Wyspy Kanaryjskie. 42-letnia Haidar sprzeciwiła się tej decyzji przystępując do głodówki na lotnisku w Lanzarote. Pomimo propozycji przyznania jej statusu uchodźcy i zgody na pobyt, nie chciała zostawać na hiszpańskim terytorium i postanowiła wrócić do ojczystej Sahary Zachodniej.

Jej konsekwentna postawa sprawiła, że Maroko zgodziło się wreszcie na jej powrót. W piątek, 18 grudnia, Haidar odleciała do Al-Ujun, gdzie czeka na nią matka i dwójka dzieci. Haidar nie kryje swoje zadowolenia. „To zwycięstwo międzynarodowego prawa” – twierdzi Haidar.

Za Haidar wstawiło się w Rabacie kilka krajów zachodnich. To prawdopodobnie sugestie ze strony USA i Hiszpanii sprawiły, że Haidar mogła wrócić do domu. Mimo to marokańskie ministerstwo spraw zagranicznych przypomniało przy okazji powrotu Haidar, że nie uzna niepodległości Sahary Zachodniej, a okupowane terytorium jest integralną częścią Maroka.

Maroko okupuje Saharę Zachodnią od 1975 roku. Dzieje się tak pomimo oenzetowskiej rezolucji przyznającej Saharyjczykom prawo do samostanowienia. Jednak prawo to nie zostało nigdy wprowadzone w życie, bo na referendum nie zgodzili się Marokańczycy.

Haidar jest jedną z zachodniosaharyjskich aktywistek, które walczą w sposób pokojowy o wolność dla Sahary Zachodniej. poprzednio była więziona i torturowana przez marokańskie służby bezpieczeństwa. Dziś należy do najbardziej znanych Saharyjek na świecie.

SZ

 Dokument bez tytułu