Gwinea Bissau: Powstał nowy rząd

afryka.org Wiadomości Gwinea Bissau: Powstał nowy rząd

Prezydent Gwinei Bissau, Joao Bernardo Vieira, powołał nowy rząd, pomimo udaremnionej właśnie próby zamachu stanu i niepewnej sytuacji w tym kraju.

W nowym gabinecie znalazło się tylko 4 z 21 ministrów z poprzedniego składu. Swoje posady utrzymali ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Podobnie stało się w przypadku minister sprawiedliwości, Carmelity Piresy, której niedawno kartele narkotykowe groziły śmiercią za prowadzenie walki z przemytnikami kokainy. To właśnie narkotykowi baronowie mogą stać za ostatnią próbą zamachu stanu. Udaremniono ją w czwartek, aresztując admirała Jose Americo Bubo Na Tchute, który starał się nakłonić gwinejskich oficerów do wypowiedzenia posłuszeństwa prezydentowi Vieira. Jego plan obalenia aktualnych władz Gwinei Bissau został zdemaskowany.

Gwinea Bissau, która stała się w ostatnich latach punktem tranzytowym kokainy, przemycanej do Europy, znajduje się w kręgu wpływów kolumbijskich karteli narkotykowych. Przemytnicy korzystają nie tylko z urozmaiconej linii brzegowej i wysp u gwinejskich wybrzeży, gdzie dochodzi do przeładunku narkotyków, ale także z usług źle opłacanych urzędników, policjantów, sędziów i wojska. Gwinea Bissau jest jednym z najuboższych krajów świata.

Z drugiej strony prezydent Vieira należy do ludzi, którzy lubią być u władzy i mieć na nią wpływ. Pokazuje to najlepiej jego własny przykład. Vieira zaczął rządzić w wyniku zamachu stanu w 1980 roku i rządził przez kolejne 19 lat, do wybuchu wojny domowej. Potem powrócił na gwinejską scenę polityczną, jako prezydent wyłoniony na drodze wyborów.

Nowy rząd będzie sprawował władzę do czasu listopadowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one 16 listopada i będą testem poparcia dla Vieira, który póki co stracił większość w parlamencie. Pokażą też czy Gwinea Bissau ma szansę na polityczną stabilizację, a tym samym na zwalczenie ubóstwa i ukróceniu przemytniczego procederu.

lumi

 Dokument bez tytułu